MENÜ

İmkansızı İste!

Kategori : Marka Reklamları
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Sahibinden.com Ajans(lar) : Rafineri

Pazarlama Hedefi: Online kanallarda geniş kitlelere ulaşmak böylece emlak ve vasıta kategorilerinde akla gelen ilk marka algısının yükseltilmesi.

Reklamın hedefleri: Oyuncu sayısının giderek arttığı ve agresif iletişim yatırımlarının yapıldığı e-ticaret kategorisinde hedef kitlenin dikkatini çeken iletişimlerle güçlü marka algısının kuvvetlendirilmesi.

Hedef kitle: Kadın-erkek, 18-55 yaş aralığında, emlak ve vasıta arayan/satan, ABC1C2 sınıflarına mensup kişiler.

Yaratıcı strateji: İletişim stratejisi “Bulunması imkansız sanılan her türlü emlak ve araç sahibinden’de bulunur” olarak belirlendi. İletişim stratejisindeki “sahibinden imkansızları mümkün kılar” tonu, iletişimlerin gerek senaryo gerek prodüksiyon gerekse teknoloji kullanımıyla desteklenerek “imkansızı isteyen” bir iletişim hazırlandı.

Önce emlak hemen sonra da vasıta kategorisi için hazırlanan reklam filmleriyle kullanıcılara en imkansız taleplerini bile sahibinden’de bulabileceklerine vurgu yapan kısa film tadında eğlenceli hikayelerle anlatıldı. İlk filmde, düelloda rakibini yenerek artık prensesle evlenmeye hak kazandığını düşünen genç şövalye, kralın evliliği engellemek için talep ettiği imkansız evi sahibinden’de buluyor. İkinci filmde de bir adada korsanlara tutsak düşen bir adama, son isteği sorulduğunda bulunması imkansız bir arabayı tarif ediyor fakat korsanlar arabayı sahibinden’de buluyor.

Hikayelerin geçtiği dönemler izleyiciler için daha gerçekçi hale getirilmek için CGI ve 3D teknolojilerinden yararlanılarak anlatıldı. Bu teknolojilerle şövalye, kral gibi Orta Çağ dönemine ait ögeler; ada ve korsanlar gibi gerçenkdışı ögeler, CGI ve 3D teknolojileriyle daha inandırıcı ve etkileyici bir şekilde ekrana getirildi. Böylece emlak ve vasıtanın her türlüsü sahibinden’de bulunur mesajı eğlenceli bir dille verilerek akılda kalıcılığı arttırıldı.

Hedef kitleye uygun olarak farklı dijital mecralardan oluşan dijital ağırlıklı bir strateji izlendi.

 

İnteraktif taktikler: "İmkansızı İste" kampanya yayınlarında, medya bütçenin neredeyse %90’ı erişim maliyeti açısından en efektif yol olan dijital platformlarda kullanıldı. Amiral platform olarak; YouTube, Instagram ve Programatik kullanımları tercih edildi ve medya yatırımları bu platformlara ağırlık verecek şekilde planlandı. Filmler ile hedef kitleye uygun olarak YouTube, Instagram, Twitter, TikTok, LinkedIn, influencer iletişimi ve programatik (preroll, masthead) yayınları gerçekleştirildi.

Twitter’ın en etkili reklam modellerinden biri olan First View modeli kullanılarak, 1 gün boyunca kullanıcıların Twitter’da ilk gördüğü reklam olmak hedeflendi. Z jenerasyonuna da kolayca ulaşmak için en çok vakit geçirilen ve milyonlarca kullanıcısı olan TikTok platformunda In Feed Video reklam modeli kullanıldı. Filmin dikey formatta 15 saniye hazırlanan ilgi çekici teaserı burada yayınlanarak, filmin uzun versiyonunun YouTube’tan izlenmesi sağlandı. Instagram feed yayınlarında kampanyaların uzun kopyasını, story’de ise ilgi çekici ve merak uyandıran 15 saniyelik teaserları yayına alındı. 

Kullanıcıların story reklamına tıklandığında aynı mecrada kalmaları sağlanarak, IG video linkine yönlendirildi ve filmlerin uzun versiyonunun izlenmesi sağlandı. Haber sitelerinde farklı dönemlerde sabit masthead satın alımı gerçekleştirilerek maksimum reklam gösterimi elde etmek hedeflendi. 

Hem Instagram’da hem de YouTube’ta Influencer iş birlikleri ile iletişi güçlendirildi. Tüm bu platformların yanı sıra sahibinden.com reklam alanları hem de sahibinden.com uygulaması içindeki reklam alanları kampanya boyunca aktif şekilde kullanılarak reklam kullanıcılar ile buluşturuİmldu. Böylece filmler prodüksiyon ve teknoloji kullanımıyla yaratılan görsel dünyayla ayrışırken, “Türkiye’de emlağın/aracın her türlüsü sahibinden’de bulunur” mesajı da hedef kitleye ulaştırıldı.


Link:https://youtu.be/Xlb0Z041xAU