MENÜ

INTEL- İLK BİLGİSAYARIM

Kategori : Dijitalde Influencer Yoluyla Pazarlama
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Dijital Mecra Entegrasyonu
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Intel Türkiye Ajans(lar) : Happy People Project Youthworks

Pazarlama hedefi: Her yıl düzenli olarak düşüş yaşayan bilgisayar satışlarını artırmak.

Kampanyanın amacı:

1. Anne babaları çocuklarına yeni bir bilgisayar almaya ikna etmek!
2. Çocuklara yeni bir bilgisayara neden ihtiyaç duyduklarını hatırlatmak.

Hedef kitle: Tüm eski bilgisayar sahiplerini aynı anda yeni bilgisayar almaya ikna edilemezdi çünkü hepsinin motivasyonları çok farklıydı. Bu nedenle en hızlı ikna edilebilecek kitle seçildi: 9-16 yaş çocuklar ve ebeveynleri.

Yaratıcı strateji: Türkiye 10-19 yaş Aralığında 12,7 milyon genç vardı ve bu gençler teknolojinin içine doğmuşlardı. Onsuz yapamıyorlardı. AMA BU GENÇLERİN BÜYÜK BİR PROBLEMİ VARDI: Türkiye’deki her 4 bilgisayardan 1’i 5 yaşından büyüktü! Gençlerin anne babalarının eski ve yavaş bilgisayarını ya da tabletlerini kullanmaya mahkumdular. Bu da onların hızını, performansını yavaşlatıyor; keyiflerini kaçırıyordu. Çocukları yeni bilgisayar almak için heyecanlandırırken ebeveynlerini de çocuklarına artık yeni bir bilgisayar almanın zamanı geldiğine ikna edilmeliydi. ANCAK gençler ve ailelerinin dünyaları ve mecraları birbirinden çok farklıydı. Her ikisini de evdeki eski bilgisayarı değiştirmeye nasıl ikna edilebildi.

Uygulama: Hedef kitlesinin ilgiyle takip ettiği Youtuber'ları kampanya mecrası olarak kullanıldı ve onlar üzerinden organik erişim sağlandı. Kampanya Facebook ve Youtube medya yatırımı ile desteklendi. Youtube'daki videolarda info card'lar kullanarak Teknosa.com'daki landing page'e trafik sağlandı. Youtube videolarındaki en çok ilgi çeken sahneleri Facebook içeriği olarak paylaşıldı ve Youtube içeriklerinle Facebook'ta da etkileşim sağlama sürdürüldü. 

Sonuç: Youtube ve Facebook’ta 7 milyondan fazla izlenmeye ulaşıldı. Youtube’da TV filminin tamamını izleyenlerin oranı %91 ile rekor bir seviyeye ulaştı. İçerikler organik olarak yayıldı ve video izletme maliyetleri 4 kat düştü. PC satışları yıllardır küçülürken… HP satışları %21 arttı.
Videolardan gelen trafiğin satışa dönüşme oranı, Teknosa.com ortalamasından 10 kat fazla oldu. Kampanya HP satışlarını artırmakla kalmadı, Teknosa.com’daki tüm notebook trafiğini bir önceki yıla göre %12; notebook satışlarını ise %37 artırdı. Hikayeyi başarıyla anlatan bu entegre kampanya hem gençler hem de aileleri tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://youtu.be/EaeemFVdQYs