MENÜ

İşin Özü Dijitalleşme (Podcast)

Kategori : Dijital Ses Reklamcılığı
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : B2B
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : B2B
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Vodafone Ajans(lar) : Carat VMLY&R Istanbul

Pazarlama hedefi : Brand Tracking’de “İş Ortağı”, “Destekleyen Marka” ve “Müşteri İhtiyaçlarını Anlama” ifadelerini proje öncesine göre artırmak ve Vodafone Business websitesi trafiklerimizi %20 artırmak.

Reklamın hedefleri : Apple Podcast ve Spotify’ın iş kategorisi listelerinde ilk 20’de yer almak, podcastin dinleyici sayısını yıl sonuna kadar 9 bölüm toplamında 40.000 dinlemeye ulaştırmak ve podcast bölümlerinin tamamlanma oranlarını %50’nin üzerinde tutmak.

Hedef kitle: Vodafone Business’ın potansiyel ve mevcut müşterilerini içeren kurumsal şirket karar vericiler ve çalışanları.

Yaratıcı strateji ve medya stratejisi:

Markalı içeriği olan İşin Özü Dijitalleşme podcast serisi ile şirketlere ilham vermek, onları bilgilendirmek veonlarla bağ kurmak amaçlandı. 9 bölümlük podcast serisinin her bölümünde konuları, trendler takip edilerek ve müşterilerin ihtiyaçlarına göre seçildi. Ticaretin e-hali, pandemi sonrası yeni çalışma anlayışı, siber güvenlik, bulut bilişim, IoT, dijital tarım, 5G, dijital perakende ve dijital doğan şirketler gibi hedef kitlenin ilgisini çekecek, kolayca ücretsiz eğitimlerine ulaşamadığı ve pazarlama planında yer bulamayan iletişimler podcastte konumlandı. Konuları didaktik bir tonda anlatmaktansa, her bir bölümü dinleyicilerin de ilgiyle takip etmesini sağlayacak şekilde kurgulandı. İlgili bölümlerde ürün ve hizmetlerhikayeler etrafında doğal şekilde anlatıldı. Podcast serisini seslendirecek kişiyi seçerken, sosyal medya dinleme araştırması sonuçlarına göre hedef kitlede yüksek etkisi olan ve Zihnimin Kıvrımları ile uzun süre üst sıralarda olan Serdar Kuzuloğlu’yla iş birliği yapıldı. Podcast serisinin maksimum erişim sağlaması amacıyla dijital yatırımların %60’ı ilk 4 bölümü destekleyecek şekilde planlandı. Bu sayede ilgi çekici içeriklerin devamını bekleyen bir takipçi kitlesi oluşturmak hedeflendi. Bu sayede sonraki 5 bölümde daha az medya yatırımı ile yüksek seviyelerde dinlenmeye ulaşıldı. 360 derece dijital bir medya planı ile podcast serisinin her bir bölümünde duyuruları statik görseller, teaser videolar ve audio spotlar ve hatta Serdar Kuzuloğlu’nun sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarla duyuruldu. Tüm sosyal medya kanalları kullanılarak İşin Özü Dijitalleşme podcast kanalının erişimini maksimize edecek şekilde desteklendi. Son 2 bölümde sektöründe tanınan fikir liderlerini podcast serisine konuk olarak davet edildi .
İnteraktif Taktikler: Her bölümün teaserını hem audio hem video olarak Spotify ve Youtube platformlarında yayınlandı. Bu sayede ilgili kitleye içerikle ilgili ön bilgi verdik ve podcast bölümlerine yönlendirme yapıldı. Paralelde sosyal medyada banner ve video reklamlar olarak proje süresince podcast serisini tanıtan kısa kopya yayındaydı. Programatik yayınlar ile de frekansı maksimize ederek bilinirlik sağlarken hedef kitlenin tercih ettiği dergilerde de ilanlar yayındaydı. Vodafone olarak platformlar ve sahip olunan mecralar da projeyi desteklemek üzere kullanıldı. Bu kapsamda Vodafone Business Türkiye web sitesindeki reklam alanlarında ve Vodafone Yanımda’daki hikayeler alanında müşterilere ulaşıldı. Aynı zamanda Vodafone müşterilerine ve çalışanlarına yapılan SMS ve mail gönderimleri ile de ekosistem harekete geçirilerek proje desteklendi. İletişim kanalı olarak kullanılan kurumsal satış temsilcilernin Linkedin hesaplarında organik paylaşımlar yaptırıldı. Podcast bölüm yayınlarıyla birlikte Serdar Kuzuloğlu kendi sosyal medya hesaplarından bölüm tanıtımlarını paylaştı. Böylece Serdar Kuzuloğlu’nun konsolide ettiği kitlesine de erişildi. Podcast bölümlerinin bilinirliğini artırmak ve daha geniş kitlelere ulaşmak için son iki bölümde sohbet konseptiyle iş dünyasının ünlü isimleri olan Dominos Pizza CEO’su Aslan Saranga’yı ve Gittigidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı ile Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın’ı bu bölümlerde konuk oldu ve hesaplarda duyurusu yapıldı. YouTube’da da tüm bölümlerin olduğu bir liste oluşturarak bir arşiv yaratılmış oldu. Böylece dinleyicilerin içeriklere ihtiyacı olduğunda ve istedikleri zaman ulaşabilmelerine de imkan sağlanmış oldu.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=NOcjYoRofGU