MENÜ

İşte Volvo’dan #eniyiuclu

Kategori : Marka Farkındalığı ve Konumlandırma
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Çapraz Mecra Entegrasyonu
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Volvo Car Türkiye Ajans(lar) : EURO RSCG 4D

Pazarlama hedefi: Volvo’nun segmentinde rakiplerin sunamadığı ve tüketicinin talep ettiği 1.6 LT - Dizel - Otomatik modellerinin lansmanı için; belirlenen hedef kitlenin yoğun ve aktif olarak bulunduğu mecralarda lansmanının yapılması.

Kampanyanın amacı:  Volvo'nun 1.6 LT - Dizel - Otomatik modeline olan talebi arttırmak ve yüksek satış hedefi.

Hedef kitle: Volvo Car Türkiye tarafından sunulan 1.6 motorlu dizel otomatikler ciddi bir vergi avantajıyla rakiplerinin önüne geçti. Bu vergi avantajından dolayı fiyata duyarlı (price sensitive) kişileri ve kullanılan mecralar dolayısı ile gençleri hedef kitle olarak seçildi.

Yaratıcı strateji: Twitter’ı merkeze alan bir kampanya kurgulandı.
Twitter’da geniş kitlelerin katılımını sağlamak amacı ile herkesin, hakkında söyleyecek en az birden fazla sözü olduğu düşünülen #eniyi3lu etiket (hashtag) olarak seçildi.
#eniyi3lu etiketini merkeze alarak gazete / dergi, outdoor,mobil ve online banner, Twitter ve Facebook reklamları, özel Hürriyet.com.tr kullanımı, televizyon, PR çalışmaları ve bunun dışında bir çok mecrayı kullanarak 360 derece bir iletişim planı 1 gün teaser ve sonrasında lansman süreci olarak hayata geçirildi.

Uygulama: ikri Gazete, Sosyal Medya, Televizyon, Banner, Outdoor ve PR kullanarak 360 derece bir iletişim planı içinde çeşitli mecralarda uyguladık. Viral yayılım taktiğini kullandık, bir teaser dönemi olduğu ve beklentiyi büyütmek için bu taktiği tercih ettik. Toplam reklam bütçesinin %60'ı interaktifteydi.

TEASER DÖNEMİ:

Hürriyet, Sabah, Haber Türk, Milliyet ve Akşam gazetelerinde ardışık üç sayfada; örnek en iyi üçlülerin, #eniyi3lu’nün ve eniyi3lu.com’un olduğu teaser ilanları çıkıldı.

LANSMAN DÖNEMİ:

Aynı gazetelerde manşet ve iç sayfalarda #eniyi3lu’yü sahiplenen hem de 1.6 LT - Dizel - Otomatik modellerimizi tanıtan ilanlar çıkıldı.

WWW.ENİYİ3LU.COM

Teaser döneminde #eniyi3lu’yü içeren tweetlerin yayınlandığı ve okunabildiği bir web sitesi olan eniyi3lu.com; Lansman dönemi ve sonrasında modeller hakkında bilgi alabilecekleri bir siteye dönüştü. 

FENOMEN VE ÜNLÜLERİN PROJEYE KATILIMI:

PuCCa’nın gazetede teaser ilanlarını gördükten sonra kendi#eniyi3lu’lerini Twitter hesabından paylaşması ile kısa zamanda “Trending Topic” listesine girdi. Ünlülerin de katılımı ile planlanılanın ötesinde bir görünüm elde edildi.

DİĞER MECRALAR: İstanbul çapındaki outdoor kullanımları, tv altbantları ve PR etkinlikleri ile lansman dönemi ve sonrasında da fikri çeşitli mecralarda devam ettirildi.

Sonuç: Türkiye, Almanya ve Hollanda’nın yanında 7 dakika içinde Dünya çapında da “Trending Topic” listesine giren #eniyi3lu etiketi 23 saat boyunca listede kaldı ve bu süre içinde #eniyi3lu içeren yaklaşık 90.000 tweet atıldı.

1 gün süren teaser ve lansman günlerinde; eniyi3lu.com adresini yaklaşık 75.000 tekil kişi ziyaret etti, Twitter takipçi sayımız 7.700 (%104) ve Facebook fan sayımız 2350 kişi arttı.

volvocars.com.tr sayfası ziyaretçi sayısı %136 arttı. (24 Nisan – 1 Mayıs) 

Volvo Car Configurator ziyaretçi sayısı %187 arttı.

Kampanya sonrasında da önemli sektör dergileri / blogları ve ulusal gazetelerde de yer buldu. 

Volvo Ocak-Kasım ayları arasında gerçekleştirdiği 4473 adet satışla bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 9.7 oranında büyüdü.

Kampanyanın yapıldığı 2012 Nisan-Ağustos ayları arasında 2011 yılına göre %40 artış sağlandı.

2012 yılında yaptığı 5200 adetlik satış ile şirket rekorunu kırdı!

(http://otomobil.milliyet.com.tr/volvo-turkiye-bu-yil-da-yeni-bir-rekor-kiracak/yenimodel/haberdetay/24.12.2012/1645978/default.htm)

Hürriyet gazetesine konuşan Volvo’nun Dünya Başkan Yardımcısı Richard Monturo “bu kampanyayı dünyanın her yerinde yapmaya devam edeceğiz.” dedi. (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/20836084.asp)

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.eniyi3lu.com/