MENÜ

Kafa Topu

Kategori : Oyunlar ve Oyun İçi Reklamlar
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Mobil Kampanyalar
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : P&G Ajans(lar) : Starcom Gamester

Pazarlama Hedefi: Genç erkek hedef kitle’ye Gillette Mach3’ün “10. Tıraşa kadar yeni bıçak hissi” lansman iddiasını duyurmak.

Kampanyanın Amacı: Hem lansman iddaasını duyurmak, hem hedef kitlesine etkileşemini arttırmak, hem de Gillette Milliyet yılın sporcusu ödülleri için oy toplamak

Yaratıcı Strateji: Aynı zaman dilimi içerisinde, aynı hedef kitleye, benzer platformlardan farklı mesajlar ile ulaşırken (Gillette Milliyet Spor Ödülleri ve Mach 3 Turbo Lansmanı) kafa topu oyununda her iki kampanyayı entegre eden bir çözüm yaratıldı.

Uygulama: Mach3 Turbo reklamını tüketiciye farklı bir yolla ulaştırmak adına reklam yüzü olan Neymar’ın illüstrasyonu geliştirildi. Geliştirilen Neymar illüstrasyonunu Kafa Topu oyununa entegre ederek futbolseverleri eğlence ile buluşturuldu ve oyuncuların sahip olmak isteyecekleri bir karakter yaratıldı.”1 bıçakla 10 tıraş” iddiası vurgulamak adına, özel olarak tasarlanan odalarda 10 maç yapan kullanıcılara hazırlanan karakter sahiplendirildi.

Sonuç: Kampanya boyunca; duyurular, pop up ekranlar ve sosyal medya postları ile farkındalık sağlanarak toplamda 4 milyon 100 bin kişiye erişildi. Toplamda 1 milyon 250 bin farklı oyuncu, Mach 3 turbo odasına giriş yaptı ve diğer oyuncularla karşılaştı. Toplamda 653 bin kişi Gillette Mach 3 Turbo odasında 10’dan fazla maç yapacak kadar yüksek seviyede etkileşime geçerek reklam yüzü olan Neymar Jr. karakteri kazandı. 176 bin tekil kullanıcı yönlendirildiği oylama sayfasındaki içerikle etkileşime geçerek oylamayı tamamladı ve bilgilerini paylaştı. Kampanya, Gillette’in öncelikli hedef kitlesi olan 15-24 yaş arasındaki erkekler ile yüksek seviyede etkileşime geçti. GFK araştımasına göre bu hedef kitlede Gillette Mach 3 Turbo, ‘’akla ilk gelen marka’’ sorusunda önceki seneye göre +4 puanlık bir artış sağladı. Oyun içerisinde sağlanılan ekstra faydalar ile Gillette'in futbola olan desteğini ve kampanya mesajının daha net algılanmasını sağlanıldı. 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://vimeo.com/252913712

Link 2: https://lion.box.com/s/btu09bnohqpts8p7ux04gy2jcnqip0gu