MENÜ

Kaputa Vur

Kategori : Video Reklamlar
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Markalı İçerik
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Çelik Motor Ajans(lar) : Havas Worldwide İstanbul

Pazarlama hedefi: İkinci el otomobillerin alınıp satıldığı bir platform olarak varlığını sürdüren ikinciyeni.com’un, araç satın almak ya da satmak istendiği anlarda akla gelen birkaç siteden biri olabilmesi.

Kampanyanın amacı: Sokak kedilerini korumak amacıyla kaputa vurma hareketinden yola çıkldı. Araca binmeden önce kaputa vurulduğu zaman kediler sesi duyup araçtan dışarı çıkabiliyorlar. Kaputa vurmak çok kısa bir vakit almaktadır. Kısacık bir zamanı ayırarak bir can kurtarmak mümkün olabiliyor. Bu öngörüyle birlikte de insanları bu harekete davet etmek ve ikinciyeni.com adına bilinirlik yaratmak.

Hedef kitle: Sokak kedilerinin yaşam hakkını savunan ve hayvan sever olan herkes.

Yaratıcı strateji: Tüketiciler nasıl yapacaklarını bilmeseler de bir iyiliğin parçası olmaktan memnun oluyorlar. Onlarla nasıl bir değer yaratılabilir diye düşünülürken, acı bir gerçek hatırlandı: Soğuk havalarda sokak kedileri ısınabilmek için araç motorlarına giriyor ve araçların çalıştırılması ölmelerine neden oluyordu. Bir marka olarak bu tek başına önlenemezdi ama tüketicin de desteği ile bu sorunu ortadan kaldırılabilir. Motoru çalıştırmadan önce kaputa vurmaları gerektiğini onlara hatırlatmaktı. Büyük medya bütçeleri olmadığı için tüm mecraları efektif bir şekilde kullanıp, organik yayılım yaratmak hedefler arasındaydı.

Uygulama: Influencer desteği alarak yayılımın arttırılması sağlandı. PR faaliyetleriyle daha geniş kitlelere ulaşıldı.

Sonuç: Dijitalde 5.000.000 video gösterimi, 1.000.000 etkileşim, 40.000 tıklamaya ulaştık. Yazılı basında 2.500.000 kişiye ulaşıldı. Organik yayılımda ise 88.200.000 gösterim, 13.300.000 erişim, 5.000 video paylaşımını sağlandı. Aynı zamanda toplamda 122.617 beğeniye ulaşıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=UN8vPdsbW6c&feature=youtu.be