MENÜ

Kasım İndirim Kampanyaları

Kategori : Influencer Pazarlaması
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Trendyol Ajans(lar) : Wavemaker Türkiye Havas İstanbul

Pazarlama Hedefi: Her platformda hedef kitle kırılımlarına, kampanya planına göre içerikleri çeşitlendirmek, skip oranlarını düşürmek. Tüketicilerin karşısına aynı içeriklerle yoğun frekansta çıkma durumunu azaltmak.
Reklamın Hedefleri: Aynı dönemde rakip iletişimlerden ayrışacak bir sosyal medya kurgusu yapılması ve tüm dijital mecraların domine edilmesi. Bunu yaparken hem IG hem YT hem de Tiktok influencerlarının her birinin öne çıkan kimlikleriyle kullanılması.Bu sayede, kullanıcıların takip ettikleri/karşılaştıkları influencer’ların yapacakları indirim duyuruları veya kullandıkları ürünlere dair memmuniyetlerini anlattıkları paylaşımlarla tüketicilerde ‘’güvenerek satın alma’’ davranışının yaratılması. Kampanyanın her aşamasında influencer’ları Trendyol ekosisteminin bir parçası/sözcüsü gibi kurgulayıp hedef kitleleri influence etmelerinin sağlanması. Bunun için de kampanya konseptine uygun paylaşımlar, videolar, canlı yayınlarla tüketicilerle birebir iletişim kurmalarının sağlanması.
Hedef Kitle: 81 ilde, mobil telefon kullanan, internete erişimi olan, online alışverişi reject etmeyen herkes.
Yaratıcı Strateji ve Medya Stratejisi: Yıl içindeki en önemli iki indirim kampanyası olan Süper İndirim Günleri ve Efsane Günler için aynı önemde ve farklılaşan bir sosyal medya kurgusu yapılmalıydı. Bunu yaparken de influencerlar destekçi oldular. Kasım ayına hazırlanılırken kullanıcılara sosyal medyadan “Favorile” dendi. Influencerların yaptıkları paylaşımlar, videolar, canlı yayınlar ile hedef kitleye  favorileme öğretildi. Farklı platformlarda milyonlarca kişiye ulaşıldı, sonuçta milyonlarca ürün favorilendi. İndirimler başladığında ise influencer iletişimi şekil değiştirdi. Kimi influencer aldığı ürünlerden bahsederken, bazıları takipçileriyle sepetini paylaştı. Farklı platformlarda milyonlarca kişiye ulaşıldı. Süper İndirim Günleri’nde 3.100, Efsane Günler’de 3.500 influencer ile toplamda 1 milyon hikaye paylaşıldı. Tiktok’ta ise önce #süpersüper sonrasında #hergünümüzefsane hashtag’leri ile dans challange’ları başlatıldı. 80 influencer markayı desteklerken milyonlar challenge’a katıldı, 13 milyar izlendi.
Uygulama: Sosyal medya kanallarında hem organik hem paid destekli yoğun bir iletişim yapıldı.

Link: https://youtu.be/XNpDKxzPDuU