MENÜ

Kayıp Yüzler

Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Yakınlarını Kaybetmiş Aileler Derneği Ajans(lar) : TBWA\Istanbul

Pazarlama hedefi: Kayıp çocuklar hakkında sosyal medyada farkındalık yaratmak.

Kampanyanın amacı: YAKAD, kayıp kişilerle ilgili kamuoyunda farkındalık yaratmak istiyordu. Kayıp insanlar tüm Türkiye’nin problemi ve kayıp insanları bulmanın yolu yüksek erişimden geçiyordu. Dolayısıyla çok geniş bir kitle hedef kitle belirlenerek tüm Türkiye’ye ulaşmaya çalışıldı.

Hedef kitle:  Tüm sosyal medya kullanıcıları.

Yaratıcı strateji: İnsanlar genellikle kayıp kişiler ile ilgili farkındalık yaratmak için sosyal medya kullanıyorlar ancak bu, kayıp kişilerin fotoğraflarını Facebook'ta paylaşmanın ötesine geçmiyordu. Kamuoyunun ilgisini daha yaratıcı bir yolla çekebilmek için yeni bir metod geliştirildi; insanların fazlasıyla kullandığı Facebook yüz filtreleri mecraya çevrildi. Genel olarak eğlence amaçlı kullanılan yüz filtrelerine kayıp insanların yüzleri eklenerek daha fazla sayıda insanın bilgilenmesi sağlandı.

Uygulama: Mardin'in Midyat ilçesinde kaybolan Ecrin Tunç ‘un yüzü proje kapsamında modellenen ilk yüz oldu. Ecrin'in yüzü bilgisayar ortamında Spark AR teknolojisi kullanılarak yeniden modellendi ve yüz filtreleri arasına eklendi. İnsanlar kayıp kişilerin filtrelerini kendi yüzlerinde kullanarak kayıp kişiler hakkında bilgilere erişti.

Sonuç: Proje sosyal medyada çok ses getirdi. Kayıp kişiler ile ilgili farkındalık yaratıldı ve kayıp kişilerin bilgileri sosyal medyada paylaşılan görüntüler sayesinde daha fazla insana iletilmiş oldu. Kayıp yüzler filtresi pek çok ulusal kanalda haber olarak yer aldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:
https://vimeo.com/388250458/8222ec51d7