MENÜ

Kızlara Ses Ver

Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Fox Ajans(lar) : Mindshare

Pazarlama hedefi: Eğitimde cinsiyet eşitsizliği nedeniyle kız çocukları ya hiç eğitim göremiyor ya da eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalıyor. Sosyal konulara duyarlı National Geographic izleyicisini bu soruna karşı bilinçlendirmek ve harekete geçirilmesi istendi.

Kampanyanın amacı: Ekstra medya değeri yaratmak, proje sayfası trafikleri

Hedef kitle:  Dokunabilecek herkese ulaşılmak istendi.

Yaratıcı strateji: Kız çocuklarının eğitimi için mücadele eden, National Geographic’te belgeseli yayınlanan Malala Yousefzai’den alınan ilhamla Kızlara Ses Ver kampanyası gerçekleştirildi. Kampanyada popüler ve kullanıcıların kanaat önderi olarak gördükleri isimlerle canlı yayınlar yapmaya, özel rich media çalışması ile dikkat çekmeye ve sosyal medyadan mesajı yaymaya karar verildi.

Uygulama: Nat Geo websitesinde yer alan bütün harflerin yerlerini değiştirerek tamamıyla okunmaz hale getirildi. Ardından pop-up içinde kampanya hakkında bilgi verip okuyamayan kızlar için bağış yapmaya yönlendirildi. Aynı zamanda YouNow üzerinden İdil Tatari, Ayşe Tolga, Merve Özkaynak, Danilo ve Manuel ile eğitimde cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek üzere canlı yayınlar gerçekleştirildi. Yayınlarda kendi hikayelerini ve bu noktalara nasıl geldiklerini ve okumanın önemini izleyenlere anlatarak bağış yapmaya yönlendirdiler. İnternet sitesini ünlü isimlerle yapılan video çekimleri, konuyla ilgili istatistiki bilgiler, bağış kanalları ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak güncellendi ve dijital yatırımlarla siteyi ön plana çıkartıldı.

Sonuç: 10 milyon TL medya eş değeri, 10 milyon sosyal medya etkileşimi, websitede 2 haftada 100 bin görüntülenme ve 70 bin tekil kullanıcı, rich media banner’dan bağış sayfasını ziyaret eden %67 oranında kullanıcı ve YouKnow’da 27 bin izleyici ve 76 bin beğeni.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://youtu.be/uO549lfdzc4