MENÜ

Knorr Pide Kuyrugu

Kategori : Veriden Esinlenen Yaratıcılık
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Mekan- Temelli Reklam
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Mobil Kampanyalar
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Unilever Ajans(lar) : Mindshare AdColony Turkey

Pazarlama hedefi: Ramazan, Knorr Çorba için yılın en önemli dönemi. Knorr olarak uzun yıllardır Ramazan döneminde “İftar Vakti Çorba Vakti” söylemi ile İftar vaktini sahiplenecek şekilde iletişim yapılıyor. 2016’da hedef kitleye önceki yıllardan farklı olarak geleneksel yolların dışında da ulaşmak istendi. Knorr, lezzetli kuru çorbalarıyla tüketicilerin iftar sofrası hazırlığı sürecinde hayatına kattığı kolaylığı mobil bir projeyle iftar için yapılan diğer hazırlık süreçlerine de dokunarak genişletmek istiyordu.

Kampanyanın amacı: Kullanıcılara fayda sağlayan bir kurgu ile Ramazan iletişimi geleneksel medya kullanımının ötesine taşımak. Knorr ile iftar hazırlık sürecinde tüketiciye dokunarak onların hayatını kolaylaştıracak çözümler sunmak.

Hedef kitle: Ramazan ayında oruç tutma ihtimali olan herkes. 20-45 kadın-erkek ABC kitleleri.

Yaratıcı strateji: Ramazan denildiği zaman ilk akla gelen şey olan pide, ramazan sofralarında çorbaların da vazgeçilmezidir. Ancak uzadıkça uzayan pide sıraları oruç tutan tüketicilerin sıcak pideye ulaşmasını zor bir iş haline getirir. Bu ramazan, iftar çorbalarını soğutmamak için Knorr Foursquare ile işbirliği yaptı. Pide sırası bekleyen mobil kullanıcılara, Foursquare ile yakınlarındaki fırınların doluluk oranlarını gösterdi ve pide sıralarında geçecek süreyi kısaltmayı amaçladı.

Uygulama: Foursquare lokasyon hedefleme teknolojileri ile en yenilikçi mecralardan. Özellikle genç kitlelerin nerede olduklarını belirtmekte kullandıkları Foursquare, pide sırasında bekleyen ve beklerken telefonlarından başka bir şeyle ilgilenmeyen gençlere ulaşmak için idealdi. Lokasyon bazlı yayınlarla pide fırınlarına yakın olan kullanıcılara kampanya duyuruldu. Foursquare’in lokasyon bazlı verileri ile bölgelerdeki yoğunluk durumunu belirleyerek, bu datayı bölgedeki fırınların doluluk oranlarını hesaplamak için kullanıldı.
Knorr Çorba, iftar saatine yakın saatlerde çevresinde fırın olan yerlerde check-in yapan kullanıcılara hedeflemeli reklam gösterdi. Gösterilen reklamlarla yakınlarında bulunan fırınların doluluk oranlarını iletildi. İftarı kaçırmadan sıcak pideleri eve ulaştırmak için pide sırasında geçen süreyi azaltan bu mobil entegre proje ile, Knorr, mobil kullanıcılara Ramazan’ın heyecanına uygun bir yenilik sundu. Ramazanın vazgeçilmezi sıcak sıcak pideler, sofraların vazgeçilmezi Knorr Çorbalarla buluştu.

Sonuç: Knorr Pide Sırası sayesinde, yakındaki fırınların doluluk oranını 4.893.623 kez görüldü. 53.342 defa kullanıcılar yol haritasına bakarak, pideye daha hızlı kavuşacakları bir fırına yönlendirildiler. Kampanya sonunda %1,09 CTR elde edildi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://youtu.be/5jT708gmpgs