MENÜ

Koçtaş Çoklu Kanal Ölçümü Kampanyası

Kategori : Dijitalden Mağazaya
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Koçtaş Ajans(lar) : KoçZer

Pazarlama Hedefi: Ev geliştirme ve yapı market perakendeciliğinin lider kuruluşu Koçtaş olarak, yapılan sosyal medya ve performans yayınları web kanallarının ( www.koctas.com.tr) dışında, fiziksel mağazalarının satışlarına da nasıl yaptığını öğrenmek isteniyordu. Bu sayede dijitalde yapılan sosyal medya ve performans yatırımlarının fiziksel mağazalara olan etkisini ölçme hedefi ile yola çıkıldı.

Kampanyanın Amacı: Fiziksel mağazalardan satın alma yapmış veya satın alma potansiyeli olan müşterilere ulaşarak mağazaların trafiğini arttırma ve yapılan online ve offline medya iletişimlerini bir arada değerlendirerek satışa olan etkisini ölçmek.

Hedef Kitle:

Yaratıcı Strateji: Google Search reklamlarında lokasyon bazlı fiyat teklif stratejisi uygulayarak mağazaya uzaklıklarına göre müşterilere reklam gösterildi. Mağazaya yakın olan kişilere daha yüksek tıklama teklifleri vererek reklamı daha fazla göstermeye çalışındı. Böylelikle medya stratejisi tüm kanallardaki satışları arttıracak şekilde 360 derece düşünüldü. Facebook kampanyalarında dijital reklamı görüp yine dijital mağazada alışveriş yapan kullanıcılar ile dijitalde reklamımızı görüp fiziksel mağazaya giden kullanıcıların demografik bilgileri ve davranışları farklı olduğu için, fiziksel mağaza ziyaretlerini ve satışlarını arttırmak adına farklı hedeflemeler ile ilerlenildi.

Uygulama: • Kreatif bir reklam modeli olmadığı için interaktif taktik kullanılmadı. Datayı yükledikten sonra aşağıdaki stratejileri uygulandı.
• Lokasyon bazlı fiyat teklif stratejileri uygulandı.
• Bu içgörüler sonucunda dijital kanaldan alışveriş yapmış kişiler ile fiziksel mağazalardan alışveriş yapmış kişiler için ayrı hedeflemeler ile farklı kampanya kurguları oluşturuldu. Bu bize alışveriş alışkanlıkları olan kişileri ayrıştırarak kurguları hazırlanan profillere göre şekillendirme imkanı verdi.

Sonuç: Google Search reklamlarında lokasyon bazlı fiyat teklif stratejisi uygulayarak mağazaya uzaklıklarına göre müşterilere reklam gösterilen kampanya ile yüklenen data sonucu erişilen 5.600.000 kişinin kaçının dijitalde reklamı görüp fiziksel mağazayı ziyaret ettiği veya alışveriş yaptığı görüldü. Google Reklamları ile birlikte bu dönemde fiziksel mağazalara 50.000 trafik sağlandı. Facebook için; fiziksel mağazalardaki satış başı maliyetleri dijital mağaza satış maliyeterinden %85 daha düşük gerçekleşti. Reklamları görenlerin %4’ü fiziksel mağazaları ziyaret etti. Reklamları tıklayan kişilerin toplamda dijital+mağaza ROI’si x27, reklamları gören kişilerin toplamda online+offline ROI’si x60, fiziksel mağazalardaki ROI 16x, dijital mağazadaki ROI 11x olarak gerçekleşti. Google için; fiziksel mağazalardaki satış başı maliyetler dijital mağaza satış maaliyeterinden %75 daha düşük gerçekleşti. Reklamları görenlerin %7’si fiziksel mağazaları ziyaret etti. Toplamda dijital mazağa ve fiziksel mağaza toplam ROI’si x30, fiziksel mağazalardaki ROI x23, dijital mağazadaki ROI x7 olarak gerçekleşti.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://youtu.be/f1BRatLbOB4