MENÜ

Laviva Oculus Deneyimi

Kategori : Arttırılmış Gerçeklik
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Ülker Ajans(lar) : Youth Republic

Pazarlama Hedefi:  Ülker Laviva, hayatı dolu dolu yaşayanlara dolu dolu çikolata keyfi yaşatan yeni bir çikolata. 2013 yılında lansmanı yapılan Laviva, şekli ve bitter çikolata dolgusu sayesinde tüketiciye maksimumda çikolata keyfi yaşatan bir marka. Henüz bir yıldır çikolata pazarında olan Laviva'nın hedefi, hedef kitleye ulaşarak kendini ve mottosunu tanıtması, bilinirlik kazanması ve hedef kitlenin Laviva'nın tatmalarını sağlamak.

 

Kampanyanın Amacı:  Genç hedef kitleyi yakalamak ve “Hayatı dolu dolu yaşa” sloganını gençlere anlatmak için üniversite kampüslerine girerek dolu dolu bir deneyim sunmak

 

Hedef Kitle:   Laviva hedef kitlesini kadın – erkek hayattan keyif almak için yaşayan genç yetişkinler 

 

Yaratıcı Strateji:   Hem Laviva’yı gençlerle buluşturacak hem de Laviva dünyasını anlatacak bir deneyim projesi yapmaya karar verildi. Yenilikçi bir marka olan Laviva’ya yakışır bir şekilde bu deneyim projesi teknoloji odaklı bir fikirle geliştirildi. 

 

Uygulama:   Yerinde duramayan gençlere yerinde durmayan bir deneyim sunmak için OculusRift teknolojisi kullanıldı. OculusRift bir sanal gerçeklik teknolojisidir. Yansıttığı sanal dünyayı 360 derece olarak sunabilen Oculus, 1080 px çözünürlüğüyle insan gözü görüşünü birebir yansıtır.  İnsan görüşü hissini güçlendirmek için streoskopik 3 boyut teknolojisini kullanır. Ayrıca hareket kontrolörü sayesinde yansıttığı içerikteki nesnelerle etkileşime geçme imkanı sunar.

 

Hedef kitlenin, kampüslerinde yaşayabilecekleri en unutulmaz anı bulmak için 20 üniversitede kampüs marka yöneticileri görevlendirildi. 

 

3000’nin üzerinde öğrenciye onları en çok heyecanlandıran adrenalin spor dalı soruldu. Verilen cevaplar açık ara farkla yamaç paraşütü oldu. 

 

Fethiye Babadağı’nda 2 gün boyunca süren çekimlerde, dünyanın en genç hız yamaç paraşütçüleriyle 1800 metreden yapılan profesyonel atlayışları 7 farklı GoPro’yla çekildi. Bu adrenalin ve heyecan dolu görüntüleri OculusRift’e aktararak kodlanan ve 3D ses sistemi kullanarak birebir deneyim etkisinin artırıldığı proje ile artık kampüslere inmeye hazırdı.

 

İçinde yamaç paraşütü kıyafeti ve paraşüt olan özel bir stant ve yamaç paraşütü iniş alanı gibi görünün bir alan hazırlandı. Deneyimden önce Laviva tadımı yapan gençler hemen ardından yamaç paraşütü kıyafetini giyip Oculus Rift gözlüğünü takarak 2 dakika boyunca eşsiz bir yamaç paraşütü deneyimi yaşadılar. Özel hazırlanmış bu stant içindeki yamaç paraşütü kıyafetini giyen kullanıcılar, Oculus içindeki görüntüyle eş zamanlı olarak, deneyimi tam anlamıyla yaşamları için atlayış anında ayakları yere değmeyecek şekilde yukarıya kaldırıldılar.

 

Deneyimi tamamlayan katılımcılar, kampüslerine yamaç paraşütüyle inmiş gibi görünen fotoğraflarını sosyal medya hesaplarında paylaştılar. Bu fotoğraflar sayesinde, katılımcılar üzerinden sosyal medyada da merak uyandırıldı.

 

Sonuç: 7 şehir 9 üniversiteye giden Laviva’yla Dolu Dolu Deneyim projesi 173.635 gence ulaştı. 1000 kişi yamaç paraşütü deneyimini birebir deneyimle şansı yakaladı. 591 genç Laviva’yla yaşadığı bu dolu dolu macerayı Facebook’ta paylaştı. Böylece 88.650 kişilik dijital erişime ulaşıldı.

 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

youthrep.com/mixxawards/ulkerlaviva/oculus