MENÜ

Liberty Acente Dünyası

Kategori : B2B
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Liberty Sigorta Ajans(lar) : BAL Agency

Pazarlama hedefi: Liberty Sigorta hem kendi acentelerinin hem de sektörde yer alan tüm acentelerin bir arada olacağı, birlikte sosyalleşecekleri ve marka hakkında bilgiye ilk ağızdan ulaşabilecekleri bir platform oluşturmak istiyordu.

Kampanyanın amacı: Acenteler ile markanın etkileşime geçmesi, acentelerin markayla duygusal bağlarının güçlenmesi amaçlandı. Ayrıca marka adına içerik üretip, marka mesajlarını yaymaları için acenteler cesaretlendirildi.

Hedef kitle: Sigorta ürünlerini son tüketiciyle buluşturan ve dolayısıyla markanın yüzü ve elçileri olan acenteler bu iletişimdeki hedef kitleydi. Marka, acentelerle sürekli iletişime geçmeyi ve sadakat sağlamayı amaçlıyordu. Hedef kitle olan bu acenteler, küçük ve orta boyutta işletmelerdir.

Yaratıcı strateji: Facebook’ta birçok kapalı grup ve hayran sayfasında sigorta sektörüne dair paylaşımlar yapılıyordu. Fakat acentelerin bir arada olduğu ve bir sigorta firmasına ait kapsayıcı bir iletişim bulunmuyordu. Acentelerin dijitalize olma istekleri fark edildi. Marka olarak acentelerle kalıcı iletişim kuracak sosyal bir platform hazırlamak istendi. Hem Liberty Sigorta acenteleriyle, hem de diğer acentelerle birlikte sosyalleşmek için Liberty Acente Dünyası Facebook Grubu kuruldu.

Uygulama: 12.500 sigorta acentesine e-mailing yapıp hem grup tanıtıldı, hem de 2016 yılında bu gruba üye olmayarak neler kaçırdıklarını iletişimi infografik olarak görselleştirerek anlatıldı ve gruba davet edildi. Grupta paylaşım yapan kişileri onore etmek ve grup içerisindeki etkileşim oranlarını artırmak için Facebook grubu içerisinde en aktif acentelere 2016 yılındaki paylaşımları için teşekkür eden, tamamen kişiselleştirilmiş fotoblok gönderildi. Böylece online offline entegrasyonu sağlanmış oldu. Yeni yıl takvimine gruba üye acentelerin çocuklarının “sigorta” temalı fotoğraflarıyla süsledik. Markayla duygusal bağlarını güçlendirmek amaçlandı.

Sonuç: Yaptığımız iletişim ile sektörümün lokomotifi olan acentelerle uzun süreli bir bağ kurmayı başararak B2B iletişimde sektörde bir ilke imza atıldı. Çalışılan acente sayısı 780 iken Liberty Acente Dünyası Facebook Grubu’nda 2.600’den fazla acente buluşturuldu. Kitle büyüklüğü açısından 2016 yıl sonu hedefine ulaşmış oldu. İletişim boyunca hem acente sayfasında üretilen içeriklerin, hem de acentelerin ürettikleri içerikler toplam 3,2 milyon kişiye ulaştı. 12.500 acenteye yapılan tek seferlik e-postanın açılma oranı %37, tıklanma oranı ise %33 oldu. Acentelerle iletişim sosyal bir platforma taşındı. Hedef kitlesiyle markanın bağları kuvvetlendirildi. Grubun yöneticileri olan satış temsilcileri sayesinde acente olmayan kişileri gruba dahil edilmedi. Sonuç olarak Liberty Acente Dünyası Facebook Grubu’nda büyük bir aile oldu. Her geçen gün bu aileyi hedefli olarak büyütmeye devam ediliyor.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://www.youtube.com/watch?v=gI_XmxRwCAs

Link 2: https://www.facebook.com/groups/libertyacentedunyasi/