MENÜ

Madem Telefon Cebinde, Cep Şubesi 7/24 Seninle !

Kategori : Mobil Reklam
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Garanti Bankası Ajans(lar) : Cereyan Medya

Pazarlama Hedefi: 2012 yılında Cep Şubesi iPhone, Android, iPad uygulamalarını yenileyerek mobil ürün alanında önemli gelişmeler kaydetti. Hedef, yenilenen uygulamalarla mobil bankacılık penetrasyonunu ve müşteri sayısını arttırmaktı.

Kampanya Amacı:  Rekabetin yüksek olduğu kategoride bilinirlik ve beğeni olarak farklılaşarak; mobil bankacılık kullanımını arttırmak

Hedef Kitle: Medya planında özellikle ulaşmak istenen hedef kitle: 25-45 yaş, Tüm akıllı telefon kullanıcıları, iPhone, iPad, Android kullanıcıları, Teknoloji severler ve kitlenin uygulamayı download etmesiydi.

 Hedef kitle; gündelik yaşam  içinde bankacılık işlemlerini kullanan, her ihtiyaç anında bankaya gitmek veya bilgisayar bulmak zorunda kalıp hayattan kopmak istemeyen, iş/aile/sosyal hayat akışı içinde finansal ihtiyaçlarını zahmet etmeden kolaylıkla çözmek isteyen; fakat cep telefonunu yanı başından ayırmadığı halde, bu kanalı tanımadığı, neden ve nasıl kullanması gerektiğini bilmediği ve belki de çekindiği için  bankacılık için diğer kanalları tercih eden banka müşterileri

Yaratıcı strateji: Kasım-Aralık aylarında bir reklam kampanyası ile Garanti Cep Şubesi iletişimi yapıldı.

Kampanyanın söylemi “Bankacılık cebinizde” olarak belirlendi. Kampanyaya uygun slogan ise buna paralel olarak “Madem Telefon Cebinde, Cep Şubesi 7/24 Seninle” olarak ortaya çıktı. Kampanya da celebrity olarak Erkin Koray yer aldı.

Uygulama:  Kampanya online ve offline mecralarda geniş erişimli, yüksek frekans ile farkındalık yaratacak şekilde planlandı.

Hedef kitlenin %80’ine erişebilecek TV planlaması ile reklam filmi yayınlanırken;radyo, gazete, açıkhava mecraları ile desteklendi. Kampanyanın online ayağı oldukça geniş ve etkindi.

Ürünün ana hedef kitlesi mobil kullanıcılarına yönelik, download amaçlı bir proje gerçekleştirildi. Ürün, reklam filmi müziği ve download hedefi bu projede buluştu.

Türkiye’de ilk kez Sesli Notification uygulaması da bu kampanya ile hayata geçmiş oldu.

Ürünün mobil olması, Şehirler Arası Mesafe uygulamasını destekledi.

Erkin Koray’ın “Madem telefon cebinde” reklam müziği, projenin sesi oldu.

Notification ile kullanıcı direk downloada yönlendirildi.

Akıllı telefonlarda ve tabletlerde  yer alan uygulamalardan şehirlerarası mesafe uygulaması ile bir işbirliği yapıldı. Uygulama aracılığı ile notification gönderimi planlandı. Bu gönderimin diğerlerinden farkı daha önce hiç yapılmamış olan sesli gönderim olması idi. Kişilerin uygunluk ve uygulama ile etkileşime geçeceği gün+saatler belirlendi. Kişi bazlı planlanan notification gönderimi tüketicilerin karşısına şu mesaj ile çıktı:

“Garanti Cep Şubesi ile bankan tüm yolculuklarda yanında. Hemen indirip, bankacılık işlemlerini yapmaya başla: http://bit.ly/cepsubesi”

Tuş kilidi açık olan kişilerde launch butonuna tıkladığında verilen kampanya url’ine yani itunes’daki uygulamayı indirme sayfasına yönlendirme gerçekleştirildi. Tuş kilidi kapalı olan kişilerde ise mesajı okumak için slide eden kişiler direk olaran itunes’a yönlendirildi.

Gönderim toplam 35.000 Şehirler Arası Mesafe uygulaması bulunan iPhone-iPad kullanıcısına yapıldı

Sonuç: Yapılan 35.000 gönderime karşılık  9.053 click elde edildi. %26’lık CTR değeri ile kampanya geneli mobil CTR ortamasının 5 kat üzerinde bir performanstır. Yine sektör mobil CTR ortalama değerleri 26 kat üzerindedir.

Click sonrası download sayılarını alınamasa da gönderim öncesi ve sonrasında Garanti Bankası Cep Şubesi uygulamasının i-tunes’ daki sıralamasında olumlu değişiklik olmuştur. Finans kategorisinde 2.sıradan, 1.sıraya, Genel kategoride 43.sıradan 37.sıraya yükselmiştir.

Proje günü öne çıkan başka bir iletişim yapılmamıştı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://bit.ly/cepsubesi

http://www.dailymotion.com/video/k40NUs236PprSD3IRBp