MENÜ

Magnum Pink & Black Night

Kategori : Marka Farkındalığı ve Konumlandırma
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Online-Offline Entegrasyonu
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Unilever Ajans(lar) : Mindshare

Pazarlama hedefi:  Dondurma pazarında Indulgence segmentinde pazar lideri olan Magnum’un pazar liderliğini korumak

- 2013’ün inovasyonu Pink ve Black ürünlerinin satış hedeflerini tutmak

- Pink ve Black inovasyonlarının hedeflenen bilinirlik ve denenme seviyelerine ulaşmasını sağlamak

- Magnum marka piramidini güçlendirmek 

Kampanyanın amacı: Marka bilinirliğini arttırmak, lansmanı yapılan Magnum Pink&Black ürününü kullanıcılara farklı bir haz ile tanıtmak.

Hedef kitle:   Modayı takip eden, neşeli, spontane, duygularına göre hareket eden, başarılı, kendine ve sezgilerine güvenen kişiler

Yaratıcı strateji: İnsanların aynı anda bir olay üzerine en rahat konuşabildikleri ortam olan Twitter’ı, tüm kampanyanın merkezi haline getirildi. 22 Mayıs gecesi düzenlenecek olan etkinliğin Twitter hashtag’i Magnum Pink ve Magnum Black ürünlerinin isimlerinden yola çıkarak #İstanbulPinkmiBlackmi olarak belirlendi. Hashtag’in altında tüketicilerin oylaması ile bu büyük gecenin konsepti ve İstanbul’un sembolleri kabul edilen Kız Kulesi, Boğaziçi Köprüsü, Haydarpaşa Garı, Galata Kulesi, Beylerbeyi Sarayı, Kabataş Lisesi, Sahit Halim Paşa Yalısı seçilen renge göre ışıklandırılacaktı. Pembe olmasını isteyenler #MagnumPink, siyah olmasını isteyenler ise #MagnumBlack hashtag’i ile tweet atacaklardı. Bu hashtag’in altındaki konuşmalar ise 3 gün boyunca dijital, televizyon, outdoor, basılı mecradan yoğun bir şekilde desteklendi.

Uygulama: Magnum Türkiye, “Twitter Success Stories” blogunda projesi eklenen ilk Türk markası oldu.

 Kampanyanın ilk fazında, Türkiye’nin önde gelen televizyon kanallarında altbant ve advertoriallar, gazetelerinde ilanlar, radyolarında bildiriler ve dijital kanallarında ise anlık iletişim yöntemleri ile tüketicilere Magnum Pink&Black Night’ın konseptinin belirleyicisi olmaları için hashtag’teki oylamaya katılmaları sağlandı. İçeriğin güçlü olması ve kullanılan mecraların dinamizmine uygun bir straetji geliştirilmesi kampanyaya büyük katkı sağladı. Twitter kullanıcıları %67 oy oranı ile gecenin rengini “Pink” olarak belirledi. İkonikleşmiş binaların gecenin rengi seçilen pembe renge bürünmesi, Cüneyt Özdemir ile Orlando Bloom’un röportajı ve Özgür Masur’un geceye özel Pink&Black defilesi CnnTurk televizyon kanalı ve Twitter üzerinden canlı yayında sunuldu. Twitter kullanıcılarının mobil alışkanlıklarını da göz önünde bulundurarak canlı yayının mobilden de izlenmesi için ekstra gayret sarf edildi.

Sonuç: Magnum Twitter üzerinde canlı yayını gerçekleştiren ilk FMCG markası oldu. Yapılan digital yayınlardan 35 milyon gösterim elde edildi. İnternette 40.000’i mobil olmak üzere 100.000 canlı izlenme sağlandı. Twitter’da canlı yayın sunulduğu saat diliminde online olan kullanıcıların %10’u izlemiş oldu. Sosyal medyada yer alan marka ile ilgili konuşmalarda %970’lik bir artış sağlandı. 30 farklı televizyon haberinde 5 saat 43 dakika görünürlük sağlandı. Basında 70, dijital mecralarda ise 139 haber yayınlandı. Toplamda 25 milyondan fazla kişiye ulaşıldı ve toplam 1.2 milyon dolarlık PR değeri elde edildi. Magnum Pink ve Magnum Black’in belirlenen satış hedeflerini ikiye katladı, marka bilinirliliğini %89’dan %97’ye yükseltti. Magnum’un kendi kategorisi içerisindeki pazar payı %89.9’dan %91.9’a çıktı, sosyal medyada marka etkileşimi geçtiğimiz yıla oranla 10 kat arttı. Magnum Türkiye, “Twitter Success Stories” blogunda projesi eklenen ilk Türk markası oldu. Ayrıca proje blogtaki ilk Unilever projesi oldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://mindshareturkiye.com/social/videolar/Unilever/Magnum%20-%20Pink%20&%20Black/Magnum%20-%20Pink%20&%20Black%20.html