MENÜ

MAX YouTube Star

Kategori : Marka Farkındalığı ve Konumlandırma
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Markalı İçerik
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Dijitalde Influencer Yoluyla Pazarlama
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Unilever Ajans(lar) : Mindshare Proje Calide

Pazarlama Hedefi: Her dönem, tüketicisinin farklı medya ve içerik alışkanlıklarını anlayarak tüketicisi ile aynı dilden konuşmayı başaran ve bu sayede en sevilen markalar arasına giren Max’ın 2017’de de, bu başarısını katlayarak sürdürebilmesini, markanın en sevilen ve en çok konuşulan çocuk markası olmasını ve bunun satışlara olumlu yönde katkı sağlaması hedeflendi.

Kampanyanın Amacı: Her dönem, tüketicisinin farklı medya ve içerik alışkanlıklarını anlayarak tüketicisi ile aynı dilden konuşmayı başaran ve bu sayede en sevilen markalar arasına giren Max’ın, 2017’de önünde çözümlenmeyi bekleyen en önemli mecra YouTube’tu. Marka olarak üzerinde en çok durulan soru, bu ekosisteme dışarıdan bir içerik entegre etmeye çalışmadan, bu ekosistemin içerisinden nasıl yaratıcı bir fikir çıkarılır ve doğal olarak çocukların dünyasına girmeyi başarılır sorusuydu.

Yaratıcı Strateji: Son yıllarda dijital medya dünyasının yükselişiyle birlikte, YouTube çocuklar için sadece bir video izleme platformunun ötesinde kendilerini en iyi ifade ettikleri, keşfettikleri, sosyalleştikleri ve hayat tarzlarını yansıttıkları bir ekosistem haline geldi. Ipsos tarafından yapılan araştırmaya göre YouTube, Türkiye’deki tüm çocuk TV kanallarından daha fazla izleniyor. Aynı zamanda YouTube artık çocuklar tarafından her gün en çok ziyaret edilen mecra ve çocuklar Google üzerinde yaptıkları aramalardan daha fazlasını YouTube’da yapıyorlar. Geliştirilecek fikrin, hızla büyüyen dijital içerik dünyasının iki önemli dinamiği olan “user-generation” ve organik izlenmeyi tetiklemesi gerekiyordu.

Uygulama: YouTube’da sadece reklam destekli bir kampanya oluşturmak yerine, Max markası, çocukların dünyasına organik olarak girmeliydi. Çocukların YouTube ekosistemindeki hayallerini gerçekleştirmek için yola çıkıldı. Çocukların en büyük hayali gelecekte özgün ve ilgi çekici içerikler yaratan, milyonların takip ettiği bir YouTuber olmak. Bu sebeple Türkiye’nin ilk ve tek YouTuber yarışması olan “Max YouTube Star” yaratıldı. Max YouTube Star, 3 ünlü Youtuber’ın biraraya gelerek, Türkiye’nin yeni Youtuber’ını seçtikleri bir yarışma programı olarak tasarlandı. Başvuru ve Yarışma evresi olmak üzere 2 aşamalı kurgulanan yarışma programı, her iki evrenin başında YouTube ve çocuk TV kanallarında yayınlanan tanıtım reklamlarıyla duyuruldu. Nisan ve Mayıs aylarında çocuklar Youtube’a yükledikleri videolarla başvuruda bulundular. Haziran’da her jürinin takımına 6 finalist seçildi ve yarışma evresinde finalistlere 4 video konusu verildi. Finalistler videolarıyla yarıştılar ve 4 hafta sonunda en çok izlenen ve sevilen finalist Türkiye’nin yeni Youtuber’ı seçildi.

Sonuç: • 150.000’in üzerinde başvuru videosu YouTube’a yüklendi ve Türkiye’nin en çok user-generated içerik üretilen kampanyası oldu.
• Kanalın abone sayısı 25.000’den 140.000’e yükseldi.
• Videolar toplamda 25 milyon kez izlendi.
• Videolar toplamda 550 bin kez beğenildi ve 280 bin yorum yapıldı. Olumlu değerlendirme oranı %97 oldu.
• Videolar toplamda 4,9 milyon organik izlenmeye ulaşarak, %20 organik izlenme oranına ulaşıldı.
• İzleyenlerin %89’u yarışmanın tekrarlanmasını istedi.
• İletişim bilirliliği 66% den 75 %’ e yükseldi. (Millward Brown Tracking)
• Max Pazar payı değerde 95%’e ulaştı. (AC Nielsen)
• Max satışları değerde 14% arttı. 
• Max satışları değerde %5 arttı. 
• Max pazar payı 104 bps arttı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://youtu.be/SB0ouueDFeg