MENÜ

McDonald's Gamer Menü Lansmanı

Kategori : Lansman Çalışmaları
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Sosyal Pazarlama, WOMM
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Dijitalde Influencer Yoluyla Pazarlama
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : McDonald's Ajans(lar) : OMD NewGen BKG

Pazarlama Hedefi: Türkiye’de “gamer” hedef kitlesine özel olarak tasarlanan ilk menü olan McDonald’s Gamer Menü’yü hedef kitleye etkin bir lansman ile tanıtmak.

Kampanyanın Amacı: McDonald’s Gamer Menü’yü oyuncuların mola verdikleri kısa zaman aralıklarında keyifle yiyip doyabilecekleri bir menü olarak konumlandırmak ve “oyuncunun menüsü” olduğunu “native” şekilde vurgulamak.

Yaratıcı Strateji: Türkiye’nin en önde gelen gamer-influencerlarından oluşan bir grubun, Twitter’da kendi aralarındaki konuşmanın challange’a dönüşmesi ile takipçiler üzerinde bir merak uyandırıldı. Influencerlar ertesi gün Twitch üzerinden düzenleyecekleri bir CS: GO maçı için sözleştiler. Maç saatinde influencerların takipçileri, bu mücadeleyi izlemeye hazır şekilde beklediler. Gamer Menü’yü yayın akışına native biçimde entegre edildi.

Uygulama: Challange ile farkındalık yaratılan gamer topluluğu, bu büyük mücadeleyi merakla bekledi. Kıyasıya bir rekabetle geçen yayın esnasında, influencerlar Ferit “wtcNN” Karakaya, “beyler, ben biraz acıktım, ufak bir mola verelim” dedi ve mcdonalds.com.tr’den Gamer Menü sipariş verdi. Diğer influencerlar da, native biçimde, organik olarak Gamer Menü sipariş ettiler. Sipariş teslimatları, günlük sipariş operasyonu içerisinde gerçekleşti; herhangi bir özel uygulama ve kurgu yapılmadı. Influencerlarımız oyuna mola verdikleri esnada Gamer Menü’lerini bitirip oyuna devam ettiler. Yemeklerini bitirdikten sonra, native içerik kurgusunu bozacak marka söylemi vb aksiyonlarda bulunmadılar.

Sonuç: 1.390.889 organik erişim – sosyal medya.
101.620 etkileşim – sosyal medya.
18.537 maksimum eş zamanlı izleyici sayısı – Twitch. 
60.560 chat etkileşimi – Twitch. 
162.330 tekil video izlemeleri – Twitch. 
30.749 yayınların toplan izlenme süresi – Twitch. 

Sosyal medyadan gelen trafikte %245 artış.
App sessionlarında %592 artış.
Yeni kullanıcıda %5196.
Aplikasyondan gelen satışta %400 artış.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://youtu.be/skfgBy3koiE