MENÜ

A Serisi Sedan Kutlamaları

Kategori : Kampanya Etkililiği
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Mercedes-Benz Ajans(lar) : Publicis Emil

Pazarlama Hedefi: A-Serisi Sedan modelinin Türkiye’ye gelişini güçlü bir şekilde duyurmak, zihinlerdeki Mercedes-Benz algısını gençleştirmek, hedef kitlenin dikkatini çekecek bir iletişime imza atmak.

Kampanyanın amacı: Mercedes-Benz’in 2019 yılında A-Serisi Sedan’ı etkili ve akılda kalıcı bir şekilde duyurmak. Hedef kitlenin karşısına en çok vakit geçirdikleri mecralarda farklı bir iletişimle çıkarak dikkatlerini çekmek.

Hedef kitle: Dijital mecraları aktif olarak kullanan, gelir seviyesi yüksek, üniversite mezunu, iş hayatına atılmış insanlar.
Yaratıcı strateji: Yeni bir model olan A-Serisi Sedan, 2019 yılında Mercedes-Benz’in beklenen otomobillerinden biriydi. Tek bir lansmanla yetinmek istenmediğinden, kullanıcıların karşısına defalarca kez çıkarak neredeyse her günü bir lansmana çevirmek istendi. Sosyal medyada sıkça görülen özel gün iletişimlerine esprili bir yaklaşım getirildi. A-Serisi Sedan’ın Türkiye’ye gelişi enteresan günlerle beraber kutlandı

Uygulama: Sosyal medyada sıkça gördüğümüz özel gün iletişimlerine esprili bir yaklaşım getirildi. Kutlanılmayan enteresan özel günlerin kutlanıldığı video içerikler üretilerek farkındalık yaratıldı ve takipçilerin gözünde A-Serisi Sedan’ı diğer modellerden daha genç bir noktaya taşımaya çalışıldı.
Bu farklılık interaktif içeriklerle desteklendi. İletişim yapılan mecranın dinamiklerini direkt olarak kullanarak kullanıcıları da işin içine katıldı. Örnek olarak Instagram’da yukarı kaydırmalı standart bir story yerine, ekranı yukarı kaydırmaya çalışan bir karakter kullanıldı ve yukarı kaydırma hareketi için kullanıcıların yardımı istendi. Bunun yanı sıra modelle ilgili merak edilen soruları anlık olarak cevaplandı ve her yıl kutlanacak olan A-Serisi Sedan Günü’nü bir Instagram Story anketi üzerinden takipçileri ile belirlendi.

Sonuç:

  • Toplamda Facebook ve Instagram’da 2.200.000 izlendi ve paylaşımları 8.400.000 etkileşim yarattı.
  • A-Serisi modelinin test sürüşü randevuları yaklaşık 5 kat arttı.
  • A-Serisi’nin site ziyaretçi trafiği %264 arttı.
  • Lead sayısı %578 artarken A-Serisi Sedan’ların %60’ı lansman döneminde satıldı. Satışların 21 adedi ise dijital kanallar üzerinden sağlandı.
  • A-Serisi Sedan, ‘lead to sale’ hedefleri açısından 2019 yılını Mercedes-Benz’in en başarılı lansman kampanyası olarak kapattı.
  • Sadece teaser döneminde 7.500.000 kişiye ulaşılırken, reklam hatırlanabilirliği 314.000’in üzerine çıktı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:
https://www.youtube.com/watch?v=7_WyYgKowCg&feature=youtu.be