MENÜ

Moral Pizzası - Domino's İyilik Hareketi

Kategori : Covid-19 Özel Çalışmalar
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Domıno's Pizza Ajans(lar) : Alametifarika

Pazarlama Hedefi: Sosyal medyada organik olarak 500 bin üzerinde erişim ve etkileşim elde etmek.

Reklamın Hedefleri: Etki gücü yüksek sosyal medya kullanıcılarının gönüllü story paylaşımıyla mümkün olduğunca fazla kişiye ulaşmak. 

Hedef Kitle: Hedef kitle genel kamuoyu. Ayrıca influencerların eki güçleri sayesinde bu hareketin hem hızlı ve hem de ses getirecek bir şekilde yayılması istendi.

Yaratıcı Strateji ve Medya Stratejisi: Daha önce marka tarafından dayanışma ortaya konmuştu. Hedef bu dayanışmayı devam ettirerek daha fazla insanın hayatına dokunmaktı. Ancak bu kez daha çok insana ulaşılması gerekiyordu. Felsefe hayata geçirilirken, insanların Mahallenin Pizzacısı Domino’s aracılığıyla daha fazla paylaşım sağlanmak isteniyordu. Proje İyilik Hareketi’ndeki Moral Pizzası adı verilen pizzalar ile gerçekleştirildi. Daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşmak için bu kez etki gücü yüksek insanlar aracı olarak konumlandı ve Moral Pizzası dağıtımına onların da dahil olacağı yeni bir kurgu yaratıldı. Domino’s’un tek seferde ulaşabileceğinden daha çok insana ulaşması ve bir paylaşım hareketi başlatılması için Moral Pizzası kodları basıldı ve Enis Arıkan, Burak Altındağ gibi etki gücü yüksek kişilere, Domino’s İyilik Hareketi ve Moral Pizzası’nı anlatan bir kit ile kodları gönderildi. Onlardan çevrelerindeki ihtiyaç sahipleriyle bu kodları paylaşmaları rica edildi. İhtiyaç sahipleri; çağrı merkezi, web sitesi veya uygulama üzerinden kodlarla pizzalarını alabilecekti. Beklenti aynı zamanda etki gücü yüksek olan bu kişilerin organik paylaşımlarıyla İyilik Hareketi’nin tüm Türkiye’ye duyurulması ve farkındalık yaratarak herkesi bu hareketi yaymaya davet edilmesiydi.

Uygulama: İyilik hareketinin yayılmasını sağlamak için kurgu medya üzerinden yapılacak olsaydı, yapılacak yardım bütçesi hatta daha fazlasının medya bütçesine ayrılması gerekiyordu. Bu bütçeyi medya yatırımına harcamak yerine etki gücü yüksek kişilere projeyi anlatan, kendilerinin de projeye dahil olup iyilik yapmalarını sağlayacakları bir proje oluşturuldu. Böylece etki gücü yüksek kişiler hem projeden bahsedebilecek hem de yardımının doğru ve ihtiyaç sahibi olan kişilere gitmesi için yönlendirme yapabileceklerdi. Böylece 38.912 TL'lik bir harcama yaparak ortalama bütçesi 536.433 TL'ye denk gelen gönüllü story paylaşımlarına herhangi bir ücret ödemeyerek 14.677.242 kişiye seslenildi ve bu iletişim için herhangi bir medya harcaması yapılmadığından ihtiyaç sahiplerine yardım edebilmek için daha fazla bütçe ayrıldı. Etki gücü yüksek olan kişiler İyilik Hareketi'ne katılabilmek için marka ile iletişime geçtiler, daha fazla kod isteyen ya da belli ihtiyaç noktalarının bilgisini veren kişiler sayesinde ihtiyaç sahibi bölgelere kolayca ulaşıldı.

Link: https://alametifarika-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/bilalgul_alametifarika_com_tr/EUoG2ci-PwdFgQUQuNorI-cBWV5Zwuz0aOu9Lkf72-S3aQ?e=wZ1O87