MENÜ

Nescafé Redvolution

Kategori : Lansman Çalışmaları
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Nescafé Ajans(lar) : Groupm - Nestlé

Pazarlama hedefi:  yeni kampanya ile birlikte yeni marka mesajını tüketiciye aşılamak

Kampanyanın amacı: Nescafé markasının bu marka mesajı dahilinde paylaşımları başlattığının altını çizmek ve yeni mesajın yayılımını sağlamak.

Hedef Kitle: 18 - 44 tüm kadın ve erkek kullanıcılar

Yaratıcı strateji: Tüm dünya genelinde “Bi' Kahve” marka mesajı uzun zamandır kullanan Nescafé markası 2014 yılı itibari ile “Bi' Nescafé ile başla!” mesajına geçiş yaptı. Nescafé’nin tüm alt markalarını kapsayan bu yeni marka mesajının kampanya adı ise tüm globalde “REDVOLUTION” oldu. Bu kampanya mesajının yayılımı için ise; her ülke kendi lokal kültürüne uygun global kampanya kurgusunu yeniden yorumlayarak stratejilendirdi. Redvolution kampanyasının Türkiye ayağında; Necafé ekibi ile birlikte #kahvenialgel hashtagi çevresinde global kampanyaya da paralel olarak seçilen Erdem spontane bir şekilde Facebook’ta uzun süredir görüşmediği arkadaşlarının kapısını elinde iki Nescafé ile birlikte çalmaya başladı.

Uygulama: 17 Aralık 2014 itibari ile başlatılan kampanyanın iletişim merkezi; Facebook ve Youtube platformu olarak konumlandırıldı. Bu doğrultuda; spontane olarak çekilecek olan 35 videomuzun tanıtımına ve mesajın yayılımına başlandı. Ana platformlar Facebook ve Youtube olunca; dijital reklam bütçesi de ağırlığı aynı platformlarda stratejilendirildi.

Dijital iletişim aynı zamanda TV, açıkhava gibi offline kanallarda da desteklendi.

Kampanya’nın başlamasının ardından gerçek zamanlı optimizasyonlar ve gerçek zamanlı hayran yorumlarının takip edilmeye de başlandı.

Yılbaşından önce yapılan analizler doğrultusunda marka ile tam hedefli uygulamalar üzerinde yoğunlaşıldı.

Bunların en etkili örneklerinden bir tanesi 31 Aralık’ta yapılması planlanan Twitter Trend Topic çalışması: Analiz edilen hayran ve izleyici yorumlarında ön plana çıkan en önemli yorum: “Erdem benim de evime ziyarete gelsin!” idi. Bu doğrultuda dijital ajans, marka ekibi ve medya planlama ile yapılan stratejiside yapılacak olan yarışma doğrultusunda Erdem’in en başarılı yarışmacının evine ziyarete gitmesikurgulandı.

Sonuç: Yılın son günü 31 Aralık gece yarısı aktif olan Trend Topic ile “Bi' Nescafé ile başla!” mesajı 4 milyon gibi yüksek bir erişim hedefiyle hedef kitle ile buluşturup doğru zamanda doğru içerik ile yayını planladı. Bu yeni kurgu sonunda 15 milyon gösterim elde ederken ve 88 bin mention aldı.

Çok iyi bir buzz oranı yakalandı ve twitter benchmarkının üzerinde sonuçlar elde edildi. Yeni yılda Erdem en iyi tweeti atan kullanıcıyı ziyarete gidip yeni videosunu çekecek ve bunu yayınlayacak.

Kampanya şu ana kadar globalde diğer ülkelerde yapılan kampanyalardan minimumda 2 kat daha fazla izlenme aldı. En yakın olan Fransa kampanyasını 5 Milyon izlenme ile geçip şuanda toplamda 10 Milyon izlenme aldı. Kampanyanın tüm videolarının ortalama izlenme oranı ise %50 ye yakın olarak gerçekleşti

Sadece 3 hafta gibi kısa bir sürede, milyonlarca izlenmenin yanı sıra; yapılan iletişimler ile 15,3 milyon tekil ulaşıma ve 135.000 etkileşim gerçekleşti.

Facebookta yapılmış olan Reach Block reklam uygulaması ile; 12.6 milyon reach ve 2.1 milyon izlenmeye ulaşıldı. Bu izlenme ile son üç ayda Türkiye’de izlenen en yüksek Facebook iletişim videosu sıfatını kazanıldıç Ayrıca videoyu izleyenlerin yarısından fazlası, videoların en az %50 ve daha fazlasını izledi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

www.youtube.com/watch?v=9ZZh87VUmHM&feature=youtu.be