MENÜ

Nesquik Milk Nisan 2014

Kategori : Oyunlar ve Oyun İçi Reklamlar
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Nestlé Ajans(lar) : Netcom Medya OMD

Pazarlama hedefi: 7-15 yaş arasında, kendini çevrimiçi olarak ifade eden ve sosyalleşerek eğlenen çocuklara ulaşmak

Kampanyanın amacı: Çocukların oyun oynayıp sohbet edebildikleri, avatarları ile gezip sosyalleşebildikleri bir sanal dünya, fark yaratacak bir eğlence çeşidi oluşturarak markayla özdeşleşen bir eğlence algısı oluşturmak.

Yaratıcı strateji: Nesquik, 2 milyonun üzerinde üyeye sahip çocuk ve gençlik portalı Tipeez.com’la bir araya geldi. “Eğlence” anahtar kelimesi üzerine kurulan proje için Tipeez’in sanal dünyası olan Tipeez Dünyası kampanya merkez olarak belirlendi. Peki, çocukların oyun oynayıp sohbet edebildikleri, avatarları ile gezip sosyalleşebildikleri bir sanal dünya, fark yaratacak bir eğlence çeşidi nasıl oluşturuldu? Bunun için Tipeez Dünyası’nda daha önceden hiç var olmamış özelliklerde bir alan yaratmaya karar verildi: Nesquik Uçağı!

Uygulama: Uçak Tipeez Dünyası’na ulaşmadan önce Quicky karakterini ve Nesquik ürünlerini Tipeez’e entegre etme kararı verildi ve Tipeez Dünyası Şehir Merkezi’ne dev bir Nesquik kutusu görünümündeki Nesquik Büfe açıldı. Tipeezciler, Quicky’nin elinden sanal Nesquik ürünlerini alıp Tipeez Dünyası’nda vakit geçirebiliyorlardı.

Tipeezciler, bir süre sonra Nesquik Büfe’nin önünde bir gölgenin belirdiğini fark ettiler. 1 haftalık teaser döneminde kullanıcılardan bu gölgenin ne olduğunu tahmin etmeleri istendi. 1 haftanın sonunda gölgenin sahibi açıklandı. Bu, Quicky kulaklarına sahip sarı bir Nesquik Uçağıydı!

Birkaç günlük heyecanlı bir geri sayımın ardından Nesquik Uçağı, bir Pazar günü Tipeez Dünyası’na ulaştı. Bay Tipeez ile birlikte canlı olarak bekleyen çocuklar, uçağa akın ettiler. Tipeez Dünyası’nın üzerinde uçuyor olmasının dışında; içeride Nesquik otomatı bulunan Nesquik Uçağı’ndaki en eğlenceli aktivitelerden birisi ise paraşütle atlamaktı. Şehir Merkezi’ndeki Nesquik Büfe’nin önüne iniş yapılan atlayışla birlikte, kullanıcıların bilgisayarlarında da paraşütle atlarken çekilmiş fotoğrafları iniyordu. İlk hafta ücretsiz olan Nesquik Uçağı biletleri ise kampanya boyunca Tippuan karşılığında Nesquik Büfe’de satılmaya devam etti.

Tipeez Dünyası’na gelişinden itibaren Nesquik Uçağı, Paraşütle Atlama gibi ödüllü yarışmaların ve tüm Nesquik partilerinin ana mekanı haline geldi.

Daha sonra düzenlenen Nesquik Toplama oyununda ise, çocuklar Tipeez sayfalarında gezerken rastgele olarak karşılarına çıkan Nesquik kutu sütleri toplayarak koleksiyon yaptılar ve Nesquik Uçak Bileti almak için ihtiyaçları olan Tippuanları kazandılar.

Sonuç: Sonuçlar: 6 ay süren kampanya boyunca, sadece Nesquik uçağına 6 ay içerisinde 230.000 ziyaret gerçekleşti. Toplamda 28.000 adet sanal Nesquik ürünü satıldı, bu markalı olarak satılan ürünler arasında en yükseği oldu. Nesquik haberlerine toplam 2.890 yorum geldi, ortalama markalı haberlere gelen yorum sayısı 40 civarında olurken Nesquik haberleri için bu rakam 65 olarak gerçekleşti. Tipeez’e ait forumlarda kullanıcılar kendi aralarında ki konuşmalarda Nesquik markası ilgili 1.500’ün üzerinde forum girişi yaptılar. Tipeez partilerinde ortalama 700 kişi katılırken Nesquik uçağı açılış partisinde bu sayı 1.500 olarak gerçekleşti. Toplamda ise Nesquik uçağında yapılan partilere 22.000 kişi canlı olarak katıldı. Hedef kitlesine, alışık oldukları bir mekânda alışık olmadıkları bir eğlence biçimi sunan Nesquik, markasıyla özdeşleşen eğlence algısını sağlamlaştırmış oldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:  www.youtube.com/watch?v=tygSwNU8WoM&feature=youtu.be