MENÜ

Nestlé Pure Life şişeleri seni harekete çağırıyor!

Kategori : Online-Offline Entegrasyonu
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Nestlé Ajans(lar) : Mindshare Havas Worldwide İstanbul

Pazarlama Hedefi: Marka değerlerini merkeze alıp, "Smiley" karakterlerini kampanya kurgusuna entegre ederek, farkındalık yaratmak ve gençler arasında tercih edilen su markası olmak.

Kampanyanın Amacı: Nestlé Pure Life su içmeyi gençler için eğlenceli hale getirerek, ambalaj üzerine entegre ettiği sporcu smiley karakterleri ile sağlıklı yaşam için hareket etmelerini amaçlıyor.

Yaratıcı Strateji: Nestlé Pure Life olarak gençlerin sıvı ihtiyacını daha eğlenceli içeceklerden sağlamak istemesini bir içgörü olarak ele alındı. Genç tüketicilere ulaşmak ve onlarla bağ kurabilir bir hale gelinmesi gerekiyordu. Su markalarının sadece sağlık konuşması ve gençlerin dilini anlamamasını ortadan kaldırmak için Hareket Zamanı iletişimini smiley konseptiyle bir araya getirildi. Daha önce hiçbir markanın denemediği şekilde Facebook Messenger kodu ile Nestlé Pure Life şişelerinin üzerinde kullanıcıları harekete çağıran eğlenceli sporcu smiley görselleri yerleştirdi ve Türkiye'de ilk olundu. Messenger kodunu okutanlar, kendilerini hareket etmeye çağıran bir Facebook botla karşılaştılar.

Uygulama: Facebook Messenger kodu ile Nestlé Pure Life şişelerinin etiketlerine taşındı. Ürün kendisini sosyal medyaya bağlayan bir mecraya dönüştü. Şişelerdeki Smiley’lerin işaret ettiği Messenger kodunu okutanlar, kendilerini hareket etmeye çağıran bir Facebook botla karşılaştılar. Aynı zamanda da sosyal medyada Harekete Geç vurgusunu destekleyici içerik serileri hazırlandı. Bu içerik serilerini de dijital yarışma kurgularıyla desteklendi.

Sonuç: "Harekete Geç kampanyası başladığı andan itibaren toplamda 80 milyon adet şişe üzerine Facebook Messenger Kodu eklendi. Kampanya başladığı günden ilk 2 hafta sonrasına kadar henüz hiçbir reklam desteği olmadan 15,400’den fazla kişi bota giriş yaptı, toplamda botta kalma süresi ortalama 140 sn. olarak gerçekleşti. İlk 2 ayda toplam spor yapmaya hevesli 1.173.857 mesaj alındı. 3 farklı motivasyon programına göre; 4.880 kişiye özel yürüyüş ve koşu, 7.760 kişiye özel egzersizz ve hareket önerisinde bulunuldu. Facebook’un konum özelliğini de kullanarak, 2.996 kişiye güzel havalarda onlara en yakın konumda yer alan park önerilerinde bulunuldu. Kampanyada toplamda 80.000 aktif kullancıya ulaşıldı. Marka +50 baz puan Pazar Payı kazandı. Marka sağlığı skorlarında ürünün tekrar tercih edilmesinde +5 puan artış sağlandı. Nestlé Pure Life şişeleri “hareket zamanı” ile kullanıcılar için adeta bir yaşam koçu oldu"

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://www.youtube.com/watch?v=RpBgTMzOGw0

Link 2: https://youtu.be/8GIn-RHaKRM