MENÜ

Nike Run Türkiye

Kategori : Mekan- Temelli Reklam
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Nike Ajans(lar) : Mindshare

Pazarlama hedefi:   Genç hedef kitleye sadece dijital kanalları kullanarak ilham verip harekete geçirmek, spora teşvik etmek. Spor aktivite oranının Avrupa ortalamasının çok altında olduğu bir pazarda spor yapma alışkanlığını artırmak.

Kampanyanın amacı: Runistanbul.com sitesine maksimum erişimi sağlayarak ve gençlere etkinliği duyurarak Nike mağazalarından koşu kitlerini almalarını ve 29 Eylül’de Caddebostan sahilinde düzenlenen koşuya katılarını gerçekleştirmek. 

Hedef kitle:     Spor aktivitesi düşük olan zamanlarının büyük bir kısmını dijital mecralarda geçiren gençler.

Yaratıcı strateji:  “Bitiş çizgisine varmak için değil, zorlukları aşmak ve şehrinden keyif almak için koş” manifestosundan şekillenen yaratıcı stratejiyi; tüm dijital kanalları ve yeni teknolojileri kullanarak hedef kitleye benimsetmek. 

Uygulama:  Hemen hemen tüm dijital kanalları kullanarak toplanan başvurularla 10K’nin üzerinde katılım sağladık ve hiçbir medya harcaması olmadan 3.914 Instagram resmi paylaşımı; 4.950 #runistanbul ve #hareketet etiketiyle organik tweet paylaşımı.

Reklam kullanımlarında ve sosyal medya hesaplarında yüksek etkileşim oranları. Koşunun düzenleneceği alanın çevresine lokasyon bazlı SMS gönderimi, Tüm Display yayınlarında İstanbul IP hedeflemesi, E-Ticaret sitelerinde koşu ürünleri satın alan ve favorilerine ekleyenlere Mailing, taktiksel Searchkullanımları, Performans yayıncılarından Lead bazlı satın alma, video sitelerinde İstanbul hedefli Rich Media Pre-roll, Facebook ve Twitter'da post etkileşimlerini artırmaya yönelik reklamlar. En önemlisi Facebook login ile üye olup, koşuya katılanların göğüs numaralarına konulan vericiler (RFIDteknolojisi) sayesinde koşucuların başlangıç ve bitiş süreleri ve ayrıca tempoları Facebook sayfalarına gerçek zamanlı olarak gönderildi.

Sonuç:   Nike, 2012 yılında 5.000 kişinin katıldığı Run Istanbul koşusunun farklı dijital kanallardan duyurusunu yaparak, RFID teknolojisiyle bitiş çizgisini geçenlerin Facebook sayfalarına sürelerini göndermek gibi küçük süprizlerle, rekor düzeyde Instagram ve Tweet paylaşımlarıyla hedefi olan 10.000 kişiyi hareket ettirerek markanın kuruluş amacı yerine getirmiştir.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=NIleEvEx7cw&feature=youtu.be