MENÜ

Online Alışveriş Mutluluğu - ASMR

Kategori : Video Reklamlar
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : LC Waikiki Ajans(lar) : Forgan Mreeman

Pazarlama hedefi: E-ticaretin modern yüzü olarak lcwaikiki.com'un farkındalığını artıran bir kampanya gerçekleştirmek

Yaratıcı strateji :ASMR mikrofonlu video yapısı, hem yeni nesilin en fazla izlediği videolar arasında yer almasından ve Youtube trendi olmasından dolayı, hem de daha önce Türkiye’de kullanılmamış olduğu için rakip markalar arasında da kolaylıkla farkındalık yaratacağı sebebiyle, yaratıcı stratejilerinin çıkış noktası oldu. ASMR mikrofon seslerinin ön planda olduğu 3’lü video serisinde online alışverişin 3 farklı anını vermek amaçlandı. Alışveriş yapma anı, paketi açma anı ve alışveriş yapılan kıyafetleri inceleme anı olarak oluşturulan seride, online alışverişin diğer alışverişlere göre daha fazla mutluluğu olduğunu ve bu mutluluğun sebebinin hem sipariş verirken hem de sipariş ulaştığında iki kez yaşanmasından kaynaklı olduğu yansıtılmaya çalışıldı. Böylece ASMR mikrofonunun beyinde yarattığı mutluluk ve huzur hissiyatını, online alışveriş deneyimiyle birleştirmiş oldular. Filmlerin sonunda kıyafetlerin seslerini dinleyebileceğin tek adres: lcwaikiki.com dendi ve ASMR mikrofonuyla kaydedilen farklı kumaş sesleri lcwaikiki.com web sitesi üzerine yerleştirildi. Web sitesine giren kullanıcı, satın almak istediği ürünün detaylarına tıkladığında, seçtiği ürün kumaşının ASMR’lı seslerini de dinleyerek incelebiliyordu. Bu mesaj ile de birlikte merak uyandırıcı bir strateji uygulayarak hedef kitle web sitesine yönlendirildi.
Genelde uzun olarak kullanılan ASMR videolarının bu yapısını da unutmayarak tüm kampanya kurgusuna ek, YouTube’a özel yarım saatlik bir versiyon daha hazırlandı.

Uygulama: Videoların başında mikrofonlu sahneler yerleştirirken ASMR deneyimi için videonun sesini aç uyarısı eklendi. Story özel boyutlandırılarak dikey ölçülerde 3 filmin farklı kurguları hazırlandı. Bir e-ticaret sitesinde ilk kez ürün inceleme kısmında o ürünün yalnızca detayları değil sesleri de duyulabiliyordu. Aynı zamanda seslere en çok odaklanılan ve kulaklık takılmış olması yüksek olan mecrada yani Spotify’da filmlere özel radyo spotları hazırlayarak kumaşların sesleri dinletildi ve yine bu sesleri web sitesinde dinleyebileceklerini söyleyerek e-ticaret sitesine yönlendirildi.

Sonuç: Toplamda 53.000.000 gösterim sağlandı. Video içerikleri 7.500.000'dan fazla izlendi. E-ticaret sayfasına 694.000 trafik sağlandı. Yalnızca Instagram üzerinden 73.628 kişi alışverişe yönlendirildi. Spotify reklamı 213.000 dinlenme elde etti.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=jwWCDk5m4Qs

https://www.youtube.com/watch?v=KAumM7fbYvY&feature=youtu.be