MENÜ

Onu Tanıdınız mı?

Kategori : Online Reklam Filmleri
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Coca Cola Ajans(lar) : C-Section

Pazarlama hedefi: Coke-Zero global iletişimi olan “SIFIRLA” kampanyasının Türkiye ayağını yapmak ve marka konumlandırmasını doğru bir şekilde gerçekleştirmek.

Kampanyanın amacı: Coke-Zero tüm dünyada lanse ettiği “SIFIRLA” tam olarak ne anlatmak istediğini özetleyen bir çalışma yapmak.

Yaratıcı strateji: Yeni çıkan motto ve yaklaşım direkt olarak konuşulur hale getirmek isteniyordu.  İnsanlara kendi hayatlar ile ilgili sorgulamaya gidecekleri bir video ile seslenmek amaçlandı. Herhangi bir markanın söylemesi için “Sert” bulunabilecek bir video hazırlandı. Video sıfır saniyesinden son saniyesine kadar merakı büyüten şekilde ele alındı. Merak seviyesinin en tepeye ulaştığı nokta izleyicinin mesajı en iyi alacağı noktaydı, bu yüzden insanları kendi ile alakalı sorgulamaya sokacak mesajın tam bu noktada verilmesi planlandı.

Uygulama: Başlığı “O’nu tanıdınız mı?” olan video izleyenine verdiği mesaj ile paylaşma isteğini arttırmayı hedefliyordu. Videoyu izleyenler arkadaş listesindekilere aynı hissiyatı yaşatmak istediğinden, videoyu paylaşıyor ve “O’nu tanıdınız mı?” diye soruyordu. Aynı mantık ile birçok video sitesi ve platform videoyu yayınladı. Hedeflenen Viral yayılım gerçekleşti.

 Meşhur bir şarkıcının çocukluk yıllarında başlayan video izleyicisine “O’nu tanıdınız mı?” diye soruyordu. İzleyici ’93 yılında mükemmel sesi ile Ajda Pekkan şarkısını piyanoda çalan bu yeteneğin kim olduğunu anlamaya çalışıyordu. “Kim bu acaba?” soruları kafada kurgulandığı noktada, video bir yandan sonda vereceği mesajın da gücünü arttırıyordu. Esasen 2013 yılında çekilen 1993 bölümü, izleyen tüm insanlar üzerinde gerçekten 1993 yılında çekilmiş gerçek bir şöhretin çocukluğu hissiyatı yaratıyor ve merak yaratıyordu. Tüm bu akıl yürütme esnasında video; aslında derdinin çok başka bir şey olduğunu ortaya koyuyor ve izleyicisine yaptığı işi, yaşadığı hayatı, tercihlerini sorgulatıyordu.

Sonuç: İddialı mesajı ve sert sonu ile kopya Twitter ve Facebook’a hızlı bir giriş yaptı. YouTube video altı yorum sayısı, reklam işlerinin ulaştığı yorum sayısını katladı. Sözlük platformlarında uzun uzun tartışılan video, internete ilk yüklendiği günde ön görülen olumsuz yorum sayısına ulaşmadı ve mesajını çok fazla insana ulaştırmayı başardı. Videonun yayınlandığı süre boyunca, bu videoyu paylaşarak sevmediği işini çantasını alarak terk edenden, üzerine makale yazanına kadar garip sonuçlarda verdi. Video 225.900 kez izlendi ama asıl misyonu olan konuşturma işini raporlanması zor seviyede forum postu, video aldı yorum, sözlük entry’si ile tamamladı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

csdlab.com/Mixx/Coke-Zero-Onu-Tanidiniz-mi/