MENÜ

Orkid #OkulaDevam Projesi

Kategori : Sosyal Pazarlama, WOMM
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : P&G Ajans(lar) : Starcom Excel İletişim Ve Algı Yönetimi

Pazarlama Hedefi: Hijyenik pede ulaşamayan ve bu yüzden okula gidemeyip derslerini kaçıran kız öğrencilerin daha sağlıklı ve özgüvenli yetişmesi ve eğitimlerine devam etmelerini sağlayabilmeleri için bir farkındalık ve bağış kampanyası hayata geçirmek.

Kampanyanın Amacı: Tüketicileri de kampanyaya entegre ederek, ergenlik döneminde hijyenik ped temin edemediği için özgüvenlerini yitiren ve bu sebeple okula devam edemeyen genç kızları desteklemek, cesaretlendirmek, onlara hijyenik ped bağışı yapmak ve eğitim alanında desteklemek.

Hedef Kitle: Başta sosyal farkındalığı yüksek 18-24 yaş grubu kadınlar olmak üzere, genç kızları desteklemek ve konuyla ilgili farkındalığı artırmak isteyen herkes.

Yaratıcı Strateji: Yaratıcı strateji; toplumda var olan bir sorunu araştırmalarla ortaya çıkarıp, bu konuda farkındalık çalışması yapmak ve somut bir fayda yaratmaya odaklanmak. Toplumda yer alan bu sorunla bağlantılı olarak eski okul günlerini anımsatan içeriklerle iletişime geçilen ünlülerin, fenomenlerin ve tüketicilerin desteğini kazanıp organik yayılımla daha geniş kitlelere ulaşmak. Medya stratejisi ise dünyanın en büyük kadın sağlık platformlarından birinde projenin duyurusunu yaparak ardından geleneksel mecraların yaşam, kadın, gençlik, sağlık, eğitim ve sosyal sorumluluk alanlarında yer almaktı.

Uygulama: Orkid ve Toçev’in sosyal medya hesaplarından ‘’Her Paylaşım=Bağış’’ içeriğiyle tüketicilerin #OkulaDevam hashtagiyle yapacağı her paylaşım için ihtiyaç sahibi kız öğrencilere bağış yapılacağı duyuruldu. Paid ve organik influencerlarla bağ kurarak yansıma almayı sağlamak adına içinde infografik, adlarına yapılan bağışların sertifikaları, tebeşir, destek kolluğu ve tahta bulunan kitler hazırlandı.

Sonuç:

  • Kampanya kapsamında yapılan 1000’den fazla sosyal medya paylaşımıyla 113.000.000 erişim elde edildi.

  • Proje, basında geniş yer bularak geleneksel medyada toplam 53.000.000 izlenim aldı.

  • Genç kızların en çok takip ettiği platformlarda native içerikler üreterek ve sosyal medyada tüketicilerden gelen 1000’den fazla paylaşım ile toplam 113.000.000 erişime ulaşıldı. Üstelik bu paylaşımların yaklaşık %85’i organik olarak gerçekleşti.

  • Kampanya süresince organik etkileşimlerle yaratılan WOM’un 90%’dan fazlası pozitif oldu. [BoomSonar Kasım 2018]

  • Projeyle, bir önceki döneme göre gençler arasında ilk akla gelme skorunu 11 puan artırıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/313866271