MENÜ

Ozan Güven ile Çay Efsaneleri

Kategori : İnteraktif Reklam Filmleri
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Unilever Ajans(lar) : Mindshare Endorphin Digital / Brandit Group

Pazarlama hedefi: Gençler hayatı keşfetmeye, keşfederken de yeni yöntemler denemeye her an hazırlar. Hedef, Lipton’u bardak poşet çaylarının hedef kitlesi olan gençlerin bu anlarını sahiplenerek gençler arasında bilinen ve hayatlarının bir parçası olan bir marka haline getirmek.

Kampanyanın amacı:   Lipton'un bardak poşet çay kategorisinde bilinirliğini artırmak, gençlerle arasındaki bağı güçlendirerek hedef kitlesini kendisi hakkında konuşturmak ve hedef kitlesinin hayatının içinde yer alan bir marka olmasını sağlamak.

Hedef kitle: 18-24 yaş aralığındaki üniversite öğrencileri.

Yaratıcı strateji: Hedef kitleyi, en çok vakit geçirdiği dijital platformlarda ve sosyal mecralarda, en çok ilgi çeken video içerikleri ile yakalamaya karar verildi.  Hayat tarzlarının bir parçası olan markaları tercih eden gençlerle bağ kurmak için, onların günlük hayatında karşılaşabileceği durumlarla, efsaneleşmiş çay ritüellerini kesiştirmek için yola çıkıldı.

Gençlerin severek takip ettiği Ozan Güven önderliğinde ‘’Çay Efsaneleri" denen çay ritüellerini araştırmak üzere bir bilim ekibi kuruldu ve interaktif bir video serisi hazırlanarak dijital mecralara yayıldı.

Uygulama: Videoların senaryosuna hedef kitle de dahil edildi. Gün içerisinde karşılaştıkları zor anlarda seçimin izleyiciye bırakıldığı video içerikleri ile gençler, kendilerini yeniliğe açmaya teşvik edildi. Yüksek mobil cihaz kullanımı olan gençlerin hedeflendiği bannerlar sayesinde videolar tek tıkla Whatsapp üzerinden paylaşılabildi. Fenomenlerle başlatılan twitter kurgusu ile oluşan tweetlerden Onedio içeriği hazırlandı. Ayrıca, Ekşi Sözlük işbirliği ile “çay efsaneleri” konusunu sahiplenildi. Ekşi Sözlük, Onedio gibi mecralarda, gençlerin kendi çay efsanelerini paylaşmaları için kurgular yaratıldı ve en yaratıcı yorum Vespa ile ödüllendirildi.

Sonuç: Çay Efsaneleri video serisi toplam 5.4 milyon kez izlendi. Gençler Ekşi Sözlük'te Çay Efsaneleri konu başlığına 2 günde 11.000'den fazla entry yazdılar ve “Çay Efsaneleri” en çok konuşulan markalı içerik başlığı oldu.

Sosyal medya fenomenleriyle Twitter’da başlattığımız #ÇayEfsaneleri ne 584 tweet geldi ve bu tweetlerden oluşan Onedio listesini 1 haftada 200.000'den fazla kişi okudu. Liste 3.800 den fazla paylaşım aldı.

Gençler sosyal medyada bizimle kendilerine ait 1000’den fazla Çay Efsanesi paylaşarak yarışmaya katıldılar. En iyi yorum Vespa ile ödüllendirildi.

Facebook yorum sayısında %1453 artışı yakalanarak, 3300’den fazla yorum, 16.000 like alındı. Kampanya içerikleri 47.000'den fazla etkileşim aldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/150790253, https://www.youtube.com/watch?v=TCuIDzRt5NU&list=PL8r0sO-dzEX_QcofJpg5rqSXSnHPQI-3U