MENÜ

Paragaranti

Kategori : Marka Destinasyon Siteleri ve Mikrositeler
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Garanti Bankası Ajans(lar) : I-AM

Pazarlama hedefi: Yenilenen paragaranti sitesinin pazarlama hedefi finans ve yatırıma ilgisi olan kişiler dışında konuyla ilgili yüzeysel bilgiye sahip kullanıcıları da bu alanda bilgilendirmek ve finans hizmetleri sunmaktır. Yatırım platformu olarak paragaranti’de son piyasa bilgileri, uzman görüşleri, chatbot servisi, fintek makaleleri ve öğretici içerikler yer almaktadır. Ayrıca finans ve yatırım konularını daha eğlenceli bir dille sunmak için Onedio’yla hazırlanan listelere de sitede yer verildi.

Kampanyanın amacı: Yatırım ile ilgilenen kitleye özellikle Garanti Bankası’nın dijital kanalları ve reklamları (PR, Google, display reklamlar, advertorial, sosyal medya reklamları. vb) ile ulaşarak paragaranti.com’a hem desktop hem de mobil cihazlardan trafik çekildi. Yapılan iletişimlerle Garanti müşterisi olsun olmasın herkesi yatırım ve finans ile ilgili sorularında akla gelen ilk platformun paragaranti olması hedeflendi.

Hedef kitle: Paragaranti’nin hedef kitlesi yatırım ve finans hakkında bilgi ve birikim sahibi olan insanlar ve yatırım ile ilgili basit bir bilgi düzeyine sahip olan, konuya ilgi duyan kullanıcılardan oluşmaktadır.

Yaratıcı strateji: Paragaranti’de kullanıcılara sunulan birçok widget ve uygulamaya ek olarak Onedio içerikleri ve uzman görüşlerine de verildi. Onedio’dan alınan finans ve yatırıma özel içeriklerle konunun sıkıcı algısını ortadan kaldırılarak trafik toplandı. Finans Dünyasını takip edenler tarafından yakından tanınan Güngör Uras ve Tufan Cömert’in haftalık yazı ve videolarını paylaşarak piyasa yorumlarını farklı bir şekilde kullanıcılara sunuldu. Şubat başında devreye alınan chatbot’u daha büyük bir kitleye tanıtabilmek için Digital Age ile işbirliği yapıldı. Digital Age Şubat sayısında hem chatbot haber olarak tanıtıldı hem de digitalage.com.tr ‘de şubat ayı boyunca yayında kaldı.

Uygulama: Paragaranti içerisinde her türlü segment’e uygun finans ve yatırım ile ilgili içerik bulunuyor. Bu içerikleri hedefli doğru kitlelere ulaştırabilmek için iletişimler bu stratejiye göre kurgulanıyor. Örnek olarak: Onedio içerikleri paylaşılırken hedef kitleye yeni mezun ve basit düzeyde finans bilgisi olan bir kitleye; teknik analiz bültenlerini ise 30 yaş üzeri ve finans bilgisi gelişmiş olan kullanıcılarla paylaşılıyor. Güngör Uras ile hazırlanan piyasa yorumları videoları Güngör Uras kendi kişisel sosyal medya hesaplarından paylaşarak ilgili videoların daha da geniş bir kitleye erişilmesi sağlandı.

Sonuç: Sitenin tasarımının yenilenmesinin ardından, geçen sene ocak ayı ile karşılaştırılan zaman bounce rate’in %16,9 oranında azaldığını, siteye gelen kullanıcı adedinin 72.038 kişi arttığını ve siteye gelen ilk ziyaretçi adedinin %12,97 oranın da arttığı görüldü.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link1: https://www.paragaranti.com/

Link2: https://www.youtube.com/watch?v=4bpgV4h2OkA&feature=youtu.be

Link3: http://digitalage.com.tr/garanti-bankasindan-api-tabanli-yatirim-chatbotu/