MENÜ

Pegasus Dünyanın En Güzel Hediyesi

Kategori : Online-Offline Entegrasyonu
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Pegasus Ajans(lar) : Rafineri Desibel

Pazarlama hedefi: Pegasus, Türkiye’nin en genç filosuna sahip hava yolu olarak filosuna katılan uçaklara aile bireylerinin son doğan kız çocuklarının isimlerini veriyordu. Bunun kapsamı genişletilerek 2011 yılında “Dünya’nın En Güzel Hediyesi” adı verilen isim kampanyası başlatıldı. 2015 yılında ise Mart ayında filoya katılacak yeni uçak, yarışmayı kazanan resim ile kaplanarak 4 senedir yapılan bu uygulama bir adım öteye taşındı ve uluslararası bilinirlik yakalanması hedeflendi.

Kampanyanın amacı:  Bu kampanya ile hedeflenen, çocuklarla olan bağı güçlendirmek ve etkili bir kampanya ile güçlü bir WOM yaratmak.

Hedef kitle: Anneler, babalar ve sevgili kız çocukları.

Yaratıcı strateji: Miniklere, Dünyanın En Güzel Hediyesi’ni vermek ve hayallerindeki tatili göklere taşımak için düzenlenen resim yarışması ile Pegasus’un “genç filo” ve “çocuklara değer veren havayolu” algısını pekiştirmek hedeflendi. Kurgulanan yarışma ile önce dijitalde sonra da birçok farklı mecrada yarışma duyuruldu. Pegasus, “Pegasus harekete geçirir” fikriyle ilham veren marka olma özelliği ile vurgulanmak istendi.

Uygulama: www.dunyaninenguzelhediyesi.com’a web’den ve mobilden yapılan ziyaretler sonucunda siteye yüklenen resimler arasından birincinin jüri tarafından seçilmesiyle, kazanan resmin gösterilip hikayenin anlatıldığı bir case video üzerinden farklı mecralarda yayılımları yapıldı.

Sonuç: Kampanya boyunca dunyaninenguzelhediyesi.com’a web’den 1,003,361, mobilden 205,309 ziyaretçi geldi. Siteye 7400 resim yüklendi. Resimler toplamda 236,009 beğeni aldı, 58,965 defa da paylaşıldı. Finalist eserler havalimanında sergilendi, binlerce misafire ilham verdi.

“Pegasus - Dünyanın En Güzel Hediyesi – Büyük Sürpriz” videosu sadece ilk iki haftada, 332 bini yurt dışında olmak üzere, toplamda 4.4 milyondan fazla izlendi. Facebook’ta 46.295 beğeni ve 5302 paylaşıma ulaştı.

Google Türkiye Lider Tablosu Nisan ayında 3. sırada yer aldı.

Kampanya farklı mecralarda haberlere de yansıdı; 15,570 habere konu oldu.

Asıl önemlisi kampanyanın kalıcı etkisi; Ada’nın resmiyle süslenmiş uçağımızı gören misafirler sosyal medyadan uzun bir süre fotoğraflarını paylaştı ve böylece Ada’nın hayalindeki tatil herkese ilham verdi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=8it0L9vpjT0, https://www.youtube.com/watch?v=LFtDGeLbuQ0