MENÜ

Pegasus'lu Olmak Ya Da Olmamak

Kategori : Arama Motoru
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Pegasus Ajans(lar) : Hype

Pazarlama hedefi: Bilet Satışını Artırmak, ROI'yı artırmak

Kampanyanın amacı:  CRM datasından yararlanılarak, kullanıcıların Pegasus'la daha önceki satın alma deneyimleri ve ileriye dönük potansiyellerine göre arama motoru reklamlarının özelleştirilmesi hedeflendi. Kullanıcılara göre değişen reklam metinleriyle daha hedefli yayınlar gerçekleştirilerek "uçak bileti", "uçak bileti kampanyaları", "uçak bileti promosyonları" ve benzeri jenerik aramalarda satış maliyetlerinin azaltılması ve gelirin arttırılması amaçlandı.

Hedef kitle: Uçak Bileti araması yapan kullanıcılar

Yaratıcı strateji: CRM datasından ve Google Müşteri Eşletirmesi (Customer Match) özelliğinden yararlanılarak kullanıcılar; Pegasus Plus üyesi, Pegasus'tan bilet satın almış fakat Pegasus Plus üyesi olmayan ve daha önce Pegasus'u deneyimlememiş olmak üzere olarak üçe ayrıldı. Üyelere mevcut promosyonlar, üye olmayanlara ise hem üyeliğe yönlendiren hem de satış tetikleyici metinler sunuldu.

Uygulama: Müşteri Eşleştirme özelliği sayesinde, Pegasus veri tabanında yapılan segmentasyon sonrası "uçak bileti" ve benzeri kelimeleri arayan kullanıcılar 3 ana kategoriye ayrıldı. Pegasus Plus üyesi olanlar, Pegasus'la daha önce uçmuş olan, fakat Plus üyesi olmayanlar ve Pegasus'u daha önce hiç deneyimlememiş olanlar…

Bu 3 kategoriye göre, üye olanlara ilgili kampanyalar, uçan fakat üye olmayanlara üyelik avantajları, son kategoriye ise marka hakkında bilgilendirici ve mevcut promosyonları içeren metinler gösterildi.

 

Sonuç: Birim maliyetleri düşerken, daha fazla satış yapılarak gelirler arttırıldı. Bu sayede, bütçe diğer ek satış yapılabilecek alanlara dağıtıldı. Yani, sadece ilgili kelimelerde değil hesabın tümünde daha etkin bir bütçe yönetimi ve daha fazla ROI sağlanmış oldu.

  • Birim satış maliyetinde,  %13 iyileştirme
  • Dönüşüm oranında %52 artış
  • Birim başına elde edilen gelirde %12 artış
  • Tıklama oranında %32 iyileştirme sağlandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: http://mixx.video/pegasus/, http://bit.ly/1WB6G3y