MENÜ

Peki ya sen, onlardan hangisisin?

Kategori : Online Reklam Filmleri
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Ülker Ajans(lar) : Wanda Digital

Pazarlama Hedefi: Medya kullanım alışkanlıkları giderek dijitalleşen gün kadınlarını bulundukları online platformlarda yakalamak, tereyağ lezzeti denince akıllara gelmek ve bunu satışa yansıtmak.

Kampanyanın Amacı: Marka, 2016 yılında 'Bugün günlerden Teremyağ' kampanyasıyla gün okazyonunu sahiplendiği yeni iletişim konseptine geçmişti, 2017’de bu iletişim dijitale taşındı. Bunun için dijitalleşen gün kadınların bulundukları dijital platformlarda da yakalayacak bir kampanya yapma ihtiyacı doğdu. Marka hatırlanırlığını üst seviyelere çıkarmayı, izleyen kadınların kendilerinden ve çevrelerindeki kadınlardan bir parça görebileceği, izlerken eğlenebileceği bir filmle marka bağının güçlendirilmesi hedeflendi.

Yaratıcı Strateji: Kampanyayı kurgularken marka olarak ev hanımlarının dilinden anlaşılanı, onlara hissettirmek çok önemliydi. Çünkü hedef kitlesinin özdeşlik kurduğu şeylere pozitif tepkiler verdiği bilinen bir gerçekti. Bu gerçekten yola çıkarak, hedef kitlesinin kendilerinden veya günlük hayatlarından bir şeyler bulabileceği 5 kadın tiplemesi oluşturuldu ve kampanyanın kalbine yerleştirildi. Tüketici iç görülerinden yola çıkarak yaratılan bu tiplemeler, keskin karakteristik özelliklere sahipti. Film yayınını takip eden süreçte retargeting yöntemini kullanarak sosyal medyadan “Peki, sen hangisisin?” sorusu yöneltilerek, kitleyle bir yarışma yoluyla etkileşime geçildi.

Uygulama: Online dünyada izleyicilerin dikkat eşiği düşük olmasından dolayı, izlenirliği sağlamak adına tüketici içgörülerinden yararlanarak farklı 5 kadın tiplemesi yaratıldı. Hedef kitlesinin arasında hamaratlık açısından en yaygın 5 ana iç görüyü saptayarak yola çıkıldı. Karakterlerin mizahi yanlarını köpürterek paylaşılabilir bir stereotype filmine çevirildi. Sadece bir mecrada değil, hedef kitlesinin arasında popüler olan tüm sosyal medya platformları arasında karşılarına çıkarak farkındalığı artırmayı sağladnı. Tüketici iç görülerinden yola çıkarak hazırlanan filmi sosyal medyada sorulduğunda “sen hangisisin?” sorusu ile taçlandırıldı. Bu soruyu cevaplayarak içerikleri paylaşan kadınlar hedef kitlesi arasında WOM etkisi yarattı. Hızlı tempoyla iç görü yağmuruna tutulan izleyiciye, hep bir sonraki karakteri merak ettirerek filmi sonuna kadar izletilmesi amaçlandı. Ürünün farklı kullanım alanlarını farklı karakterlerle göstererek izleyicinin sıkılmaması hedeflendi.

Sonuç: Hedef kitlenin kendilerinden veya günlük hayatlarından bir şeyler bulabileceği 5 kadın tiplemesinin oluşturulduğu kampanya filmi ile ilk 10 günde 10.000.000 izlenme ve 50.000.000 impression elde edildi. #İyiyemeğinSırrı etiketiyle 14.736 içerik oluşturuldu. Facebook’ta izlenme sayısı 1. 997.418 oldu ve izleyicilerin %38’i videoyu sesini açarak izledi. Auto-Played olarak %99, Clicked to Play olarak ise %1 oranında izlendi. YouTube’da ortalama görüntülenme süresi film süresinin tamamının yaklaşık %80’i oranında gerçekleşti.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://vimeo.com/213675996

Link 2: https://www.youtube.com/watch?v=4zpias277FU

Link 3: https://www.youtube.com/watch?v=uIXOFBcQgiY