MENÜ

Pembeyi Yakala

Kategori : Online-Offline Entegrasyonu
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Unilever Ajans(lar) : Manajans/JWT Mindshare

Pazarlama hedefi: Markanın hedef kitlesi olan 20+ genç kızlar tarafından Elidor’un en çok tercih edilen serisi olan  Güçlü ve Parlak Serisi’nin pembe rengini sahiplenerek satışları artırmak.

Kampanyanın amacı: 20+ kızları var oldukları mecralarda yakalamak ve onlarla duygusal bağı kuvvetlendirmek.

Hedef kitle: 18-35 yaş ABC1 SES grubuna ait, hayattan keyif almayı seven genç kızlar

Yaratıcı strateji: Günümüzde, 20+ kızlar reklamları izlemedikleri için hedef kitleye ulaşmak için geleneksel reklamlar yetersiz kalıyor. 20+ kızlar TV dizilerini çok yakından takip ediyor, dizi izlerken bir taraftan da sosyal medyada vakit geçiriyor. Yani çift ekran kullanımları oldukça yoğun bir kitle. Bundan yola çıkarak onların marka ile daha fazla zaman geçecekleri ve pembe renk ile Elidor’u özleştirecekleri bir platform yaratmak amaçlandı.

Uygulama:

İşbirliği yaptığımız Medcezir dizisinin 120 dakikalık 2 bölümünü, diziye pembe ürünler entegre ederek dikkatle izlenmesi gereken eğlenceli bir programa dönüştürüldü.. Dizi boyunca ekranda beliren pembe ürünlerin sahibi olma şansını yakalamak için izleyicinin yapması gereken tek şey, pembeyiyakala.com sitesine kayıt olmaktı. Bu aktivasyona özel tasarlanan pembeyiyakala.com sitesi ivme ölçer sensör teknolojisi ile dizi süresince akıllı telefonların hareketini algıladı. Dizi boyunca ekranda beliren pembe ürünleri gördüğünde telefonu ekrana tutarak sallayan ve pembe ürünleri yakalayan izleyicilere yakaladıkları ürünlere sahip olma şansı tanıdı. Bu aktivasyonun duyurusu dijital mecrada yayınlanan reklam filmi ile yapıldı.

Yayına 1 hafta kalana dek kendi sosyal medya kanallarından aktivasyonu duyuran reklam filmi duyuruldu, medya desteği vererek maksimum erişim sağlamayı hedeflendi. Bu, dizi televizyonda yayınlanacak olmasına rağmen televizyonda aktivasyonu duyuracak herhangi bir alt bant / TVC gibi bir araç kullanılmadığı için özellikle önemliydi. Yayın günü #pembeyiyakala hashtag'ini promoted TT olarak sahiplendi ve sohbeti akşamki yayına doğru yönlendirildi. Yayın başladıktan sonra sosyal medya teknik destek ve motivasyon için yoğun bir şekilde kullanıldı.

Sonuç: Dizi yapımcıları uygulamayı ve izleyicilerle etkileşimini o kadar sevdi ki bir başka bölümde aynı uygulamayı tekrarlatmak istediler. Dizi Türkiye'nin en interaktif ve sosyal bağlantılı dizisi haline geldi. Uygulama sırasında atılan tüm tweetler oyunun diziyi izlemeyi ne kadar eğlenceli bir hale getirdiği üzerineydi. Markanın eğlenceli bir dünya sunma iddiasının altını çizerken diğer yandan pembe renginin Elidor'un pembe serisi tarafından sahiplenilmesi sağlandı. 120 dakikalık TV dizisi eğlenceli ve interaktif bir reklama dönüştürüldü. 285.378 kişi dizi boyunca oyuna katılım sağladı. 82.776 kişi pembe ürünleri yakaladı ve sahip oldu. Oyun esnasında 50.600 tweet atıldı. 4.200.000 dijital film izlenme oranı sağlandı. Dijital banner 634.668 kez tıklandı. Brand Equity skorları Q2'de 49 iken Q3'te 56'ya çıktı (Milliward Brown datası). Aynı sene marka Türkiye'nin lovemark'larından biri seçildi. (Ipsos Mediacat) Elidor Güçlü ve Parlak seri (pembe) satışları 2013 Nisan ayına göre %41,4 oranında arttı (Nielsen). 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: www.youtube.com/watch?v=rGmlR0rYF3Q