MENÜ

Philips TV SEM Performans

Kategori : Arama Motoru
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : TPVision Türkiye Ajans(lar) : Iprospect

Pazarlama hedefi: Philips'in yeni nesil TV'lerinin Türkiye pazarında daha fazla bilinirliğini sağlamak gerekiyordu. Tüketicilerin elektronik eşya alışverişinden önce ilk bilgi edindikleri yer arama motorları üzerinden internet mecrası idi. 

Kampanyanın amacı: TPVison/Philips TV ürünlerinin SEM ve SEO kampanyaları global bir ajans tarafından merkezi olarak yürütüldüğünden dolayı, yerel bir bakış açısı gerekliydi. Sürekli değişen pazar dinamikleriyle beraber, lokal içgörüyle oluşan tecrübeleri de bir o kadar önemliydi.

Hedef kitle: Genç çiftler/yeni evlenecek olanlar, elektronik eşyasını yenileyecek olup "evin genci"ne danışan aileler...

Yaratıcı strateji:Tüketicinin ürün aramalarındaki davranışlarını inceleyerek buradan hareketle birçok farklı içgörüler elde edildi ve arama kelimeleri yerelleştirildi.

Uygulama: Uygulama sırasında TPVision’ın global ajansı ile birlikte çalışarak öncelikle, hesap kurgusu geliştirilerek kategoriler ve ürünler bazında detaylandırıldı, daha detaylı incelenebilir ve optimizasyon yapılabilir hale getirildi. 

Genel trafik ve hesap kapsamını geliştirmek adına, jenerik ve marka kelimelerinin sayısı dört katına çıkarıldı. 

Sonrasında reklam metinlerinin hepsi Türkiye hedef kitlesine uygun şekilde yerelleştirildi ve yenilendi. 
Ayrıca arama motoru reklam hesabının kelime hacimlerini hedef kitlenin ürün aramalarında kullandığı Türkiye özelindeki davranışlarla geliştirildi, Türk kültürüne uygun hale getirildi.

Offline kampanyalar sürecinde arama motoru yapısını ve mesajlarını güncel tutarak müşterilerin aradıkları ürüne ve kategoriye ulaşmaları sağlandı.

Sonuç: Genel reklam kapsamı 4,4 kat artırılmıştır. Burada hesabım içindeki kelimelerin sayısı %443 artırılmış ve tıklanma hacmi 3 katına çıkarılmıştır. Kampanyamızın görüntülenme sayısı sadece arama motoru üzerinde 7,2 kat artmıştır. (Hiçbir görüntülenme reklamı kullanılmamıştır). 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=3EH0wAZbFC0