MENÜ

Pizza Birader

Kategori : Oyunlar ve Oyun İçi Reklamlar
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Domıno's Pizza Ajans(lar) : Magiclick

Pazarlama hedefi: Seyrek müşterileri sadık müşterilere dönüştürmek ve müşterileri online sipariş kanallarına yönlendirmek

Kampanyanın amacı: Bu hedefler doğrultusunda yapılan dijital kampanyalarla elde edilmeye çalışılan sonuçlar şunlardı: “Good Fast Food” algısı yaratarak diğer fast food markalarından ayrışmak; hedef kitleye “hız”ın lezzetli ve sağlıklı pizza anlamına geldiğini anlatmak

Hedef kitle: 1996 yılından beri sektöründe yenilikçi bir çizgi benimseyen ve bugün hem Türkiye’nin hem dünyanın eve serviste en hızlı pizza zinciri olan Domino’s Pizza’nın ana hedef kitlesini üniversite öğrencileri ağırlıklı olmak üzere genç kesim, yoğun çalışanlar ve çekirdek aileler oluşturuyor.

Yaratıcı strateji: Hayatlarının önemli bölümünü internette geçiren hedef kitleyi yakalamak ve markanın yenilikçiliğini vurgulamak adına, geleneksel mecralarla birlikte dijital mecra da kullanıldı ve multiplayer bir oyun olan Pizza Birader yayına alındı.

Uygulama:  PizzaBirader.Dominos.com adresinden Facebook hesabı ile giriş yapılan oyunda, kullanıcıların karşına uygulama tarafından bir rakip getirilerek 2 kişinin birbirine karşı yarışması sağlandı. Son derece renkli ve eğlenceli bir ara yüze sahip Pizza Birader’de bir oyun tahtasında atılan zarlara göre ilerleyen kullanıcıların amacı, verilen siparişlerin malzemelerini rakibinden önce temin ederek oyunu başarıyla tamamlamaktı. Ancak siparişleri tamamlarken dikkat edilmesi gereken bir konu malzemelerin taze olmasıydı. Oyun içinde alınan malzemeler, her zar atışında tazeliklerini yitirirken, 10. zar atışının ardından malzeme listesinden kaldırılarak; Domino’s Pizza’nın taze ve kaliteli üretim yaptığı mesajı verildi.

Tüm siparişleri önce tamamlayanların puan kazandığı oyun, şans kareleri ile zenginleştirildi ve kullanıcılar, üst üste 3 oyun ya da kendinden yüksek puanlı bir rakibi yenmek gibi durumlarda ekstra puan sahibi oldu.

2 ödüllü dönem boyunca süren Pizza Birader’de, bu dönemlerin sonunda kullanıcılara büyük ödüller verilirken, oynanan oyunların sonunda da indirimli ya da bedava pizza kuponları dağıtıldı. Yalnızca online sipariş kanallarında geçerli olan bu kuponlarla kullanıcılar, bu kanallara yönlendirilerek, pazarlama hedeflerinden biri daha gerçekleştirildi.

Sonuç: Her yönüyle Domino’s’un online sipariş sistemine entegre edilen kampanya aşağıdaki kriterler bazında anlık olarak ölçümlenerek markaya günlük bazda raporlandı:

1. Ciro Getirisi: 1,050,000 TL

Kullanılan formül: Mevcut müşterilerin uygulama üzerinden elde edilen kuponlarla verdikleri siparişlerin toplamı  + oyuna üye olduktan 24 saat içerisinde dominos.com.tr’ye üye olanların verdiği kuponlu veya kuponsuz siparişlerin toplamı.

2. Yeni Müşteri Kazanımı: 8,500 yeni müşteri

3. Oyuncu Adedi: 72,000 Kişi

4. Ortalama (Tekrar) Oynama: 7.4

5. Kullanılan Kupon Adedi: 9,500

6. Oyunda Geçirilen Toplam Süre: 2103 Gün 2 Saat 48 Dakika 39 Saniye

 Pizza Birader maliyet / getiri bazında markanın gerçekleştirdiği en başarılı kampanyalardan biri oldu. 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.magiclick.com/awards/mixxawards/2013/dominos-pizza-birader.html