MENÜ

Prima Külot Bezi Deniyoruz

Kategori : Marka Farkındalığı ve Konumlandırma
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : P&G Ajans(lar) : Starcom Excel İletişim Ve Algı Yönetimi

Pazarlama Hedefi: Ebeveynlerin birbirine tavsiye ettiği bir ürün olarak konumlanmak.

Kampanyanın Amacı: Prima lanse ettiği Külot Bezi ile pazarda yeni bir bez formu yarattı. Bu yeni form ve ürünün kolay kullanım vaadinin farkındalığını yaratmak ve pozitif WOM aracılığı ile ebeveynlerin birbirine tavsiye ettiği bir ürün olarak konumlandırmak hedeflendi.

Hedef Kitle: Bebeği için her zaman en iyisini isteyen, online platformlarda bebek bakımı, bebek ürünleri, bebek gelişimi hakkında içerikleri araştıran, sosyal mecralarda anne influencerları takip edip kendi bebekleri hakkında konuşmayı seven, 6 ay üzeri bebeği (hareketli, emeklemeye başlamış) olan anne-babalar.

Yaratıcı Strateji: Ebeveynlerin içgörüleri doğrultusunda tasarlanan Prima Külot Bez için milenyum anneleri yakalayacak ve ürünü denemeye teşvik edecek bir sosyal pazarlama planı oluşturuldu. Yapılan reklam çalışmaları; kanaat önderlerinin ve tüketicilerin marka mesajını sosyal medya ve WOMM ile diğer annelere ulaştırdığı, tüm ebeveynleri içerik üretmeye yönlendirdiği lokal mekanizmalar üzerine kuruldu. Ebevenylerin deneyimleri sonucunda oluşturulan iddia tüm online-offline içeriklere taşındı. Bu yapılırken, bez değiştirme sürecinde cinsiyet eşitliğinin önemini vurgulamak ve külot bez ile bez değişiminin kolaylığının altını çizmek için kanaat önderlerinin eşleri de iletişime dahil edildi.

Uygulama: Prima ile hareketli bebeklere sahip ebeveynlerin yeni külot bez formuna geçiş deneyimlerini aktarmak için daha önce hiç külot bez kullanmamış 766 mikro kanaat önderini bir WOM platformu üzerinden tespit edildi ve bu ebeveynlerle #KülotBeziDeniyoruz projesini gerçekleştirildi.

Sonuç:

  • Kampanya ile online platformlarda %97 oranında olumlu konuşulurluk oranı sağlandı. [Boomsonar Eylül’18]

  • 766’den fazla mikro kanaat önderi ebeveyn külot bezi deneme hareketine katıldı ve sosyal medyada organik olarak #külotbezideniyoruz etiketiyle Külot Bez’den bahsetti. #külotbezideniyoruz 27.000.000 erişime ulaştı ve 80.000 etkileşim aldı. [Facebook Business Manager Temmuz’18]

  • 8 makro kanaat önderi ve eşleri ile yapılan sosyal medya postları 6.000.000 kişiye ulaştı ve 208.000 etkileşim aldı. 65.000 ebeveyn Prima külot bezi denedi.1,5 ay içerisinde prima.com.tr’ye tam 34.000 üye toplandı ve 4,9 TL üye başı maliyet ile son 1 yılın en düşük üyelik kazanımı gerçekleştirildi. [Facebook Business Manager, Eylül’18]

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://vimeo.com/313824178