MENÜ

Prima ve Unicef 1=1 Kampanyası

Kategori : Rich Media Display Reklamları
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : P&G Ajans(lar) : Sesli Harfler

Pazarlama hedefi: Hedef kitle ile duygusal bir bağ kurarak yüksek fiyat algısı bariyerini, bu güçlü bağ ile yıkmak. Böylece; müşteri tarafından pazarda talep edilen üründe süregelen bir düşüşün ardından yükselişe geçmek, hedef kitleyi kampanyanın bir parçası yaparak birlikte yaratımı sağlamak, tüketicileri marka destekçilerine dönüştürmek, hedef kitlenin en sık kullandığı mecralarda güçlü bir şekilde var olarak, tüm dünya üzerinde yeni doğan tetanosunu tamamen kaldırmayı hedefleyen kampanya mesajını iletmek.

Kampanyanın amacı:  Doğum anında göbek bağının steril olmayan ortamda yanlış kesilmesiyle anne ve bebeği ölümcül derecede etkileyen bir hastalık olan “Yeni doğan tetanosu” nu, sağlanan bağışlarla bitirmek, Prima’nın tanınırlığını ve güvenirliliğini artırmak

Hedef kitle: 0-3 yaş arası bebek sahibi, yeni nesil, dijital kullanımı yüksek anneler.

Yaratıcı strateji: Strateji, annelerle duygusal bağ kurarak bağış sistemini çalıştırmak iç görüsü ile oluşturuldu. 1=1 aşı adı verilen bu kampanyanın 10. Yaş gününde, Türk annelerini en iyi şekilde kampanyaya dahil etmek ve kampanyayı bir monologdan multiloga dönüştürmek için ilk defa bir doğum günü dileğinde bulunuldu. Kampanyanın önceki ayaklarında, kurgu ürün satışı üzerinden yapılarak, her UNICEF logolu paket alımında Hayat Kurtaran 1 aşı değerinde bağış UNICEF’e yapılmıştı. Bu sefer amaç, marka danışmanı anneler yaratmaktı. Bunun için pek çok farklı kanal ile annelere ulaşılarak, annelerin marka destekçisi olduğu bir kampanya kurgulandı.

Uygulama: #1HayatDiliyoruz fikrine paralel olarak, Youtube masthead’i doğum günü konseptine göre kullanıldı. Masthead üzerine pasta ve yanan mum yerleştirildi. Kullanıcılardan mikrofonlarını açmaları ve yanan muma doğru üflemeleri istendi. Kullanıcılar muma üflediklerinde mikrofon sesi algılayarak yanan mumu söndürdü ve anneler bu üfleme ile bir hayat kurtaran aşı bağışında bulundular.

Sonuç: Bu uygulama ile 1.100.000 etkileşim yaratıldı. Bir gün içerisinde Prima Youtube kanalının üye sayısı %20 arttı. Toplam bağışın %20’si masthead kurgusu ile sağlandı. Youtube Masthead yayınlanan 1 gün içerisinde, Prima Dünyası Youtube kanalına %20 üye artışı oldu. Youtube trueview’dan elde edilen 1.387 milyon izlenmenin %48’i videonun tamamını izledi.

Müşteri tarafından talep edilen ürün adedi, kampanya süresinde (Ekim Kasım Aralık) %43 arttı. Kampanya etiketli ürünler önceki ayların ortalamasına göre %18 daha fazla talep gördü.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=YPvLtFwEcfk