MENÜ

Radikal #4Saat - Silinen Haberler

Kategori : Marka Farkındalığı ve Konumlandırma
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Sosyal Pazarlama, Viral, WOMM
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Radikal Ajans(lar) : TBWA\Istanbul

PAZARLAMA HEDEFLERİ:

  • Ana yayın mecrası olarak interneti benimseyen Radikal’in, özgürlükle ilgili duruşunu ortaya koyan bir iletişim planıyla marka gücünü artırmak
  • Ana mecrası olan internetin, bir basın organının üzerinde hayatına anlamlı bir şekilde devam edebileceği bir mecra olarak kalmasını sağlamak
  • Her türlü internet içeriğinin 4 saat içerisinde ve mahkeme kararı olmadan silinebilmesine imkan veren yeni internet yasa taslağına ilişkin farkındalık yaratmak

 

KPIs:

 

Yapılan kampanya sonucunda geniş kitlelere erişmek ve farkındalık yaratmak

Twitter’da yakalanabilecek en yüksek erişim değerini ifade eden “trending topic” listesinde yer almak

Kampanyayı sosyal bir harekete dönüştürmek

 

HEDEF KİTLE: Türkiye’de özgürlüklere önem veren, internetin de özgür bir haber kaynağı olmasını önemseyen tüm bireyler, yasa tasarısıyla internet deneyiminin ve basın özgürlüğünün gelebileceği noktadan henüz haberi olmayanlar 

 

STRATEJİ: Stratejimizi Radikal.com.tr online gazetesini bir mecra olarak kullanmak üzerine kurguladık. Böylece Radikal’in online alt yapısından ve mevcut erişiminden yararlandık. 

 

KREATİF UYGULAMA: 

Kampanya başladığı gün, Radikal.com.tr’deki onlarca habere 4 saatlik birer sayaç yerleştirildi. Sayaç çalışmaya başladığında haber 4 saat içerisinde yavaşça silinmeye başladı ve süre dolduğunda, haber tamamen yok oldu. Okuyucuların görebildiği geriye kalan tek şey, “Bu haber 4 saat içerisinde silinmiştir.” ibaresinden oluşan boş bir alan oldu.

 

Bu şekilde Radikal, okuyucularına yeni yasa onaylandığı taktirde internet dünyasının neye benzeyebileceğini birebir deneyimleterek göstermiş oldu.

 

Yasaya karşı farkındalığı arttırmayı hedefleyen bu uygulamayla eş zamanlı olarak #4Saat hashtag’iyle sosyal medyada paylaşımlar başlatıldı. Bu da kampanyanın hızlıca genişlemesini sağladı. #4Saat hashtag’i 1 saat içerisinde “trending topic” haline geldi.

 

SONUÇ: Kullanıcılar yasanın gerçek etkisini deneyimlediler. #4Saat hashtag’i 1 saat içerisinde Twitter’da trending topic oldu. İnsanlar bu projeye dahil olarak kendi attıkları tweet’lerini, video’larını, güncel bilgilerini sildi. Bu harekete ünlüler, blogger’lar, siyasetçiler de dahil oldu. Böylece proje, geniş kapsamlı sosyal bir dalgaya dönüştü. 

 

Radikal’in kendi medya gücünden de faydalanarak gerçekleştirdiği kampanya ile 32 milyon insana ulaşıldı, 104 milyondan fazla görünürlük sağlandı ve 1 milyon doların üzerinde medya değeri kazanıldı. 

 

Ayrıca yasayla ilgili tepkiler dikkate alınarak revizyonlar istendi ve erişim engellemeleri için mahkeme izni şartı aranmasına karar verildi.