MENÜ

''Rennovative" Test Sürüşü

Kategori : Mobil Kampanyalar
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Deneysel ve Yenilikçi
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Renault Mais Ajans(lar) : Wavemaker Türkiye

Pazarlama Hedefi: Renault Megane Sedan’ın bilinirliğini artırmak ve geleneksel test sürüş deneyimini, randevu sisteminden çıkarıp anlık hale getirerek, tüketicilerin hayatını kolaylaştıracak şekilde farklılaştırmak.

Kampanyanın Amacı: Konuşulma yaratmak ve test sürüşü gerçekleştirmek

Hedef Kitle: Genç, çalışan, vakti olmadığı için test sürüşüne gidemeyen kişiler

Yaratıcı Strateji: Renault Megane Sedan bir kategori olarak Getir’e entegre edildi ve tüketicilerin anında test sürüşü yapmaları sağlanarak, dünyadaki en hızlı ve en uygun test sürüşü deneyimi gerçekleştirildi. Getir’in en çok hizmet verdiği 30 lokasyona,30 araç ve şöför atandı. Tüketicilerin tek yapması gereken Getir mobil uygulamasında Megane Sedan kategorisine girip, test sürüşü çağırmalarıydı. Medyada ise ön lansman süresince hiç medya yatırımı yapılmadan organik bir şekilde ilerlendi. Sonrasında ise gerçek zamanlı içerik takibi yapılarak konuşulma yaratılmak üzerine ilerlendi.

Uygulama: İş birliğine gerçek zamanlı gidişarı monitor etmek için bir ön lansman ve 3 gün sonrasında lansman olacak şekilde başlandı. Ön lansmanda medya yatırımı yapmadan organik bir şekilde ilerlendi. Lansman gününde, gerçek zamanlı içerik takibi yapılarak ilerlendi ve sosyal mecra, search yayınlarıyla, test sürüşleri gerek zamanlı şekilde takip edilip gerekli optimizasyonlar yapıldı. Sonrasında konuşulmayı arttırmak adına otomotiv influencerlarıyla gerçek zamanlı test sürüşleri yapıldı.

Sonuç: Ön lansmanın 3. gün içinde, hiç medya yatırımı yapmadan 100 test sürüşü gerçekleşti. Lansman gününde, gerçek zamanlı içerik takibiyle, ilk 20 dakika içinde organik bir şekilde Twitter trending topic listesine girildi ve 6.000.000 erişim elde edildi. Sosyal medya konuşmaları ve iş birliğinin organik haber yansımalarıyla, pozitif marka algısı %161 oranında arttı. Kampanya süresince yaklaşık 4.500.000 kişiye erişildi. 30 günlük bir süreçte, 519 test sürüşü gerçekleşti ve test sürüşü yapan kullanıcıların %74’ü pozitif yorumlarını paylaştı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=2nQvW50rKFM&feature=youtu.be