MENÜ

Rocco Tıkla Konuş

Kategori : Mobil Medya Kampanyaları
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Frito Lay Ajans(lar) : Mobi Wan

Pazarlama hedefi: İlk aşamada kadın-erkek ilişkisini güçlendirmek ve tüketicinin algısına yerleşmek için tanışma cümleleri üzerine gittiğimiz Rocconnect projesinden bir adım öteye ilerledik. Bu aşamada tüketiciler artık diledikleri kişilerle Rocco Tıkla Konuş uygulaması üzerinden serbestçe konuşabilecek ve tanışabileceklerdi.

Kampanyanın amacı: Rocco şekerlerinin sahiplendiği ‘tanışma’ konseptini devam ettirmek ve yeni bir Rocco ürünü olan Sıkı Sakız’ın aynı konsept içinde tanıtımını yapmak.

Hedef kitle: Eğlenmeyi ve flört etmeyi seven ergenlik çağındaki gençler

Yaratıcı strateji: Hedef kitlemiz olan gençler zamanının çoğunu Facebook’ta geçirdiği ve burada karşı cinsle tanışma girişimlerinde bulunduğu için, ana mecra olarak ‘Facebook’ seçildi.

Uygulama: Rocco’nun resmi Facebook sayfası olan Roccoloji’nin içinde chat mantığını başka bir boyuta taşıyan Rocconnect Tıkla Konuş uygulaması hayata geçirildi. Facebook’ta hesabı olan herkesin rahatlıkla katılabileceği uygulama, Turkcell’in Tıkla Konuş servisi geliştirilerek hazırlandı. Kullanıcılar uygulamaya girdiklerinde bir kayıt ekranıyla karşılaştılar. Kayıt ekranına cep telefonu numaralarını, yaşadıkları şehirleri ve favori Rocco Sıkı Sakız çeşitlerini girdiler. Kullanıcılar bu ayrıntılar üzerinden sistem içinde arama yapabildiler. Telefonlarına yollanan aktivasyon kodunu ücretsiz olarak servise giren her kullanıcı, sistem içindeki kişilerle kullanabileceği bedava 30 dakika konuşma süresi kazandı. Uygulamadaki herkes kendine bir takma ad seçti. Facebook avatarlarının görünür olabildiği uygulamada gerçek hesaplar ve telefon numaraları gizli kaldı. Her kullanıcı, belli saatlerde aranma ya da hiç aranmama gibi seçenekler arasından kendi kriterlerini belirleyebildi. Bedava konuşma süresi biten kullanıcılar için uygulama sonlanmadı. 30 dakikadan sonrası belirlenen tarife üzerinden ücretlendirildi.

Sonuç: Bir ay içerisinde;

  • 120.000 kişilik hayran sayfası üzerinde gerçekleşen uygulamada, 7.750 kullanıcı en az bir kez aramaya yaparak Rocco’dan 30 dakika konuşma süresi kazandı.
  • Her kullanıcı ortalama 5 dakika 57 saniye uygulamada kaldı.
  • Kullanıcıların %52’si 5 farklı arama gerçekleştirdi.
  • Her kullanıcı ortalama 14 dakika konuştu.
  • Günde 950 arama gerçekleşti,
  • Tüm kullanıcılar toplam 35.800 dakika konuştu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://vimeo.com/29470464