MENÜ

Rocconnect

Kategori : Viral
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Sosyal Medya Aplikasyonları
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Frito Lay Ajans(lar) : Wanda Digital

Pazarlama hedefi: Şeker kategorisinde büyüme yaşanmasına rağmen, diğer markalar internet üzerinden iletişim yapmıyordu. Bu açığı değerlendirerek Rocco, şeker kategorisinde rakipsiz hale getirmeyi hedeflendi.

Kampanyanın amacı: Rocco sıkı şekerin bilinirliğini artırmak ve kadın-erkek ilişkileri ile bağdaştırmak

Hedef kitle: Eğlenmeyi ve flört etmeyi seven ergenlik çağındaki gençler

Yaratıcı strateji: Rocco kadın-erkek ilişkilerinde bir aracı olarak konumlandırıldı. Hedef kitle olan gençler zamanının çoğunu Facebook’ta geçirdiği ve burada karşı cinsle tanışma girişimlerinde bulunduğu için, ana mecra olarak Facebook seçildi.

Uygulama: Rocco için hayatın çılgınlığını, saçmalığını ve aşkı içinde barındıran “Roccoloji” felsefesi etrafında sıkı bir Facebook hayran sayfası açıldı. Bu sayfada kullanıcıları karşı cinsle birbirine bağlamak ve klişe tanışma cümlelerine son vermek için Rocconnect adında bir aplikasyon geliştirildi. Rocconnect’te kullanıcılar kendi yaratıcı tanışma cümlelerini paylaşmaya davet edildi. Rocco sıkı şeker kutusunda 50 adet şeker bulunduğu için bu cümlede 1’den 50’ye kadar bir sayı kullanmaları istendi. Gerçekten işe yarayıp yaramadığını test etmek için, haftanın en çok like alan cümlesi denendi ve karşı taraftan gelen tepkiler gizli kamera ile kaydedildi.  Tanışma cümlelerinin gerçek hayatta denendiği bu videolar da hayran sayfasında paylaşıldı. 8 hafta süren yarışmada her hafta 10 kişi ödüllendirildi. En çok like alan cümlenin sahibine bir Samsung Corby, geri kalan 9 kişiye de Rocco şeker paketi hediye edildi. Rocco’nun Facebook sayfasındaki hayranlardan gelen yoğun istek üzerine Rocconnect aplikasyonunu 2 hafta için tekrar açıldı.

Sonuç: 101.253 kişi Facebook sayfasına hayran oldu. 10.520 tane tanışma cümlesi toplandı. 88.423 aylık aktif kullanıcı ve 1.844.427 girdi gösterim sayısı elde edildi. Videoların izlenme sayısı 3.5 milyon’un üzerinde!

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://vimeo.com/30897856