MENÜ

Ruffles Max Machine

Kategori : Video Reklamlar
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Ürün Lansmanı
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Frito Lay Ajans(lar) : Wanda Digital

Pazarlama hedefi: Ruffles; daha yoğun, daha tırtıklı ve daha kalın olan Ruffles MAX’ı çıkardı. Bu yeni cipsin lansmanını yaparken biz de yeni bir konsepte adım atıldı; 5. yılına giren En’ler konseptinin bir adım ötesine geçildi: “Daha” konsepti...

Kampanyanın amacı: Alışılagelmiş viral videoyu “daha” da geliştirmeye ve bugüne kadar hiç yapılmamış “gerçek” bir proje hazırlamaya karar verildi.

Hedef kitle: Eğlenmeyi seven 15-35 yaş arası bütün genç erkeklerdi. Bu kitle için, yine kendi içlerinden üniversite öğrencileriyle eğlenceli bir iş çıkarıldı. Hedef kitle projeye katıldı ve onlar için gerçek bir proje yaratıldı.

Yaratıcı strateji: Gençler kendilerini reklam kokan değil gerçek işlerde buluyorlar. Bu yüzden iletişimin “daha”sına ulaşmak hedeflendi, reklamın bir adım ötesine geçerek “gerçek” bir iş çıkarıldı. Hedef kitle de işin üretimine dahil edildi; 25 üniversite öğrencisine 2 ayda bir düzenek oluşturuldu: Ruffles MAX Machine! Gerçek üniversite öğrencileri, prodüksiyon firması ve reklam ajansı birliğiyle ortaya çıkan videoda, gerçek bir olay canlandırıldı.

Uygulama: Türkiye’nin ilk Goldberg projesi olan Ruffles MAX Machine’de, videonun içine soru işaretli kutular gizlendi. Taşıyıcı görevi gören bu video ile merak uyandırıldı ve izleyenler Facebook hayran sayfasına çekildi. 5 hafta boyunca kutuların içinde ne saklandığı soruldu; nesneleri tahmin edebilmeleri için kullanıcılara 3 yoldan ipucu verildi: Facebook oyunu, paket arkasındaki kodlar ve Facebook duvarı.

Sonuç: MAX Machine uygulaması başladığından beri, Ruffles Türkiye Facebook hayran sayfasında 62.329 kişilik artış oldu.

Engagement rate ise 9 katına çıktı.

Mobil olarak paket arkasında 16.080 MS Tag okutuldu.

Facebook aplikasyonundaki ipucu oyunları, 117.897 kez oynandı.

Uygulamada toplam olarak 27.259 tahmin gönderildi.

Kullanıcılar uygulama içerisinde 5.7 dakika geçirdiler.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://vimeo.com/57355210