MENÜ

Sahibinden.com sahiplendiriyor

Kategori : Yaratıcı Reklam Optimizasyonu
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Sahibinden.com Ajans(lar) : Rafineri

Pazarlama Hedefi: sahibinden.com’un Hayvanlar Alemi kategorisindeki “Evcil Hayvanlar” bölümünde; hayvanlar kar amacı güdülmeksizin, ücretsiz olarak sahiplendiriliyordu. Bu sahiplendirmeleri arttırmak ve daha fazla insanın bu kategoriden haberdar olmasını sağlamak için bir iletişim planlandı. Planlanan bu iletişimle, sahibinden.com’un farklı kategorileri arasında çapraz iletişim yaparak, sıcak bir yuva için “adresin hep aynı” olduğu vurgulandı.

Kampanyanın Amacı: Sahibinden.com’u her gün milyonlarca kişi ziyaret ediyordu ancak çoğunluk, Hayvanlar Alemi bölümündeki hayvan sahiplendirme ilanlarından habersizdi. Bu konuda sorumluluk alarak, biz de sahiplenilmeyi bekleyen en yakın dostlarımızı, ev araştırması yapan ziyaretçilerle, ev sıcaklığında bir kurgu ile buluşturulmasına karar verildi.

Yaratıcı Strateji: sahibinden.com’a ev bakmak için gelen ziyaretçilere, inceledikleri evin sıcak bir yuvaya dönüşebileceği vurgulanmak istendi. Bu potansiyeli gerçeğe dönüştürmek için sahibinden.com’daki ev ilanlarına, küçük, sevimli ve tüylü bir dokunuş yapıldı. 

Hayvanlar için ideal bir yuva olma potansiyeli taşıyan ev ilanlarına tam da o evlere uygun evcil hayvanların fotoğrafları eklendi. İlandaki evle ilgilenen kişiler, linke tıkladıklarında doğrudan o evcil hayvanın ilanına ulaştılar.

Uygulama: Sahibinden.com'un kendi sitesi kullanıldı.

Sonuç: Ev ilanlarına, o eve uygun olan evcil hayvanların fotoğrafları yerleştirildi. İlandaki evle ilgilenen kişiler linke tıkladıklarında doğrudan fotoğraftaki evcil hayvanın ilanına ulaştılar. Bu proje için 6 farklı banner yayına alındı. Banner yayınıyla 58 bin gösterim yaparak, 48 bin kişinin sahiplendirme konusunda farkındalık arttırıldı. İnsanlar bu çabayı karşılıksız bırakmadı. Kampanya bannerları CTR’ı %80 daha fazla performans gösterdi. Böylece, projelere katılan evcil hayvanların sahiplendirilme oranını %24,5’dan %51’e çıkartıldı. sahibinden.com sahiplendirmeye devam edecek!

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://drive.google.com/file/d/16dyDglh5Ojy-3c2haERh6Ro8XwSuvcT1/view?usp=sharing

Link 2: https://drive.google.com/file/d/1S3OrNUlCs9Z9uxkz1hjcQU81Eb7anaJ4/view?usp=sharing