MENÜ

Sansürün Tipografisi

Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Amnesty International Ajans(lar) : Concept

Pazarlama hedefi: İfade özgürlüğü konusunda iyice artan kısıtlamalar kendini duvar yazılarında da gösteriyordu. Duvardaki yazılar artık neredeyse yazıldığı gün kapatılıyordu. Hedef, bu duruma dair bir bilinirlik yaratmaktı.

Kampanyanın amacı: Ülkemizde yaşanan ifade özgürlüğü kısıtına dikkat çekici bir iletişim kurgulayarak farkındalık yaratmak. Sürece hedef kitleyi dahil ederek farkındalığı büyütmek

Hedef kitle: İfade özgürlüğüne karşı hassasiyet duyan/duymayan herkes, basın, kanaat liderleri

Yaratıcı strateji: Uluslararası Af Örgütü, ifade özgürlüğüne dikkat çekmek için sansürün kendisini kullanmaya karar verdi. İstanbul'un 15 farklı semtinde binlerce sansürlü duvar fotoğrafı çekildi. O fotoğrafların içinden sansürün tipografisi çıkarıldı. Sansürlü duvarlara özel uygulamalar yapıldı, ilanlar hazırlandı. Herkese tipografiyi ücretsiz indirip özgürce kullanma imkanı tanındı. İsteyenler siteden kendi posterlerini hazırlayıp sosyal medyada yayınladı.

Uygulama: Websitesi yaratıldı ve site insanların sansürden yaratılan tipografiye ulaşmaları için bir araç olarak kullanıldı. Web sitesinde hazırlanan ilan ve görsellerin sosyal medya kanallarında yayılması sağlandı. Kendi mesajlarını hazırlayan insanlar sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarla projenin duyulmasına destek oldu. Proje doğası gereği pek çok sitede haber oldu.

Sonuç: Kampanya döneminde sayfa toplam 7800 kişi tarafından ziyaret edildi. Vimeo ve Youtube gibi kanallarda kampanyaya dair hazırlanan video 10.000'in üzerinde görüntüleme aldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=BIFp93jeUXE, https://vimeo.com/129554535