MENÜ

Season Opening

Kategori : Mekan- Temelli Reklam
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Unilever Ajans(lar) : Mindshare

Pazarlama hedefi: Türkiye’de dondurma tüketiminin %98’i yaz aylarında gerçekleşiyor ve bu aylar dışında dondurma, tüketicilerin %81’inin aklına gelmiyor. Bu kampanyada; dondurma sezonunu erken açmak, insanların akıllarına dondurmayı daha erken getirmek ama bunu yaparken de iletişim planını hava koşullarına, dolayısı ile de insanların algılarına uygun hale getirmek amaçlandı.

Kampanyanın amacı:  Bu kampanyada, dondurma sezonunu erken açmak ve tüketicilerin aklında yağışlı havalara aldırmadan dondurma yeme fikrini uyandırmak amaçlandı. Bunu yaparken de iletişim stratejisi hava durumuyla paralel olarak bölgelere özel uygulamalarla planlandı.

Hedef kitle: Tüm Türkiye

Yaratıcı strateji: Türkiye’de ilk defa adaptive marketing’in bir örneği olarak “lokasyon bazlı hava durumu hedeflemesi”yapıldı. Online mecralarda yapılan bu hedefleme ile güneşli günlere özel sezon açılışı videosu ve yağmurlu günlere özel yağmur videoları saatlik hava durumu takibi ile değişimli olarak kullanıldı. Dijitalde lokasyon bazlı hedefleme ile şehir şehir, bölge bölge yağmur anları takip edildi.

Uygulama: Nerede bulutlar biraz toplansa, yağmur atıştırmaya başlasa videolar o bölge özelinde dijital kanallarda gösterildi. Yağmur tüm Türkiye’yi etkisi altına aldığında ise televizyon kanallarında reklam filmi yayınlandı.

Sonuç: Film dijitalde 5 milyon kişi tarafından izlendi.25 milyon etkileşim alındı. Marka hakkında konuşma oranı %170 arttı. %96 pozitif yorum alındı. Türkiye genelinde Mayıs ve Haziran’da yağışların %50 artmasına rağmen Algida satışları %10.4 arttı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=7rOy8tgh_us&feature=youtu.be, http://imagizer.imageshack.us/a/img903/1624/cpp4cs.jpghttp://imagizer.imageshack.us/a/img903/6841/46pkwd.png