MENÜ

Sevgili Makinesi

Kategori : Ev-Dışı Dijital
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Coca Cola Ajans(lar) : CS Reklam

Pazarlama hedefi: Coca-Cola’nın Sevgililer Günü’nde, sevgililerin mutluluklarına küçük de olsa bir katkı sağlayan, onların bu mutlu gününde yanlarında bulunan ve bu mutluluğu onlarla paylaşan marka olarak konumlandırmak istendi. 

Kampanyanın amacı: Çıkış noktası olarak sevgililerin birbirlerine sarılmaları alındı ve “sarılmaya/öpüşmeye duyarlı” bir Coca-Cola Makinesi yapıldı

Hedef kitle: Öncelikli olarak sevgililer gününü birlikte kutlayan çiftler hedeflendi. Daha sonra yayına giren proje videosuyla bütün sosyal medya kullanıcıları hedeflendi.

Yaratıcı strateji: Sevgililer, sevgililer gününde birbirlerine bolca sarılır düşüncesiyle Coca-Cola Makinesi çiftlerin sevgilerini kanıtlayabileceği bir makine haline getirildi. 

Uygulama:  Makinenin içerisine ve olay yerini gören birkaç noktaya kameralar kuruldu, üzerine de “Sevgili Olduğunu Göster, Coca-Cola Kazan” yazıldı. İnsanlar sevgililerini öperek ve sarılarak, birbirlerine olan sevgilerini makineye gösterdi.  Makine de sevgisini gösteren herkese Coca-Cola armağan etti. Bu video iki gün gibi kısa bir sürede bir milyon izleyici sayısını aştı ve tüm dünyada paylaşıldı. Videonun yayılmasındaki bir diğer önemli nokta ise müzik kullanımıydı. Jingle Jackson’dan Emre Irmak, projeyi daha etkili bir şekilde anlatmamız için müzik besteledi. Onun müziğiyle izleyenler videonun içine girdiler. Müzik ile video daha anlamlı oldu. Kısacası içten bir sarılma veya sağlam bir öpücük, sevgililer gününde insanlara Coca-Cola kazandırdı! Bunu da milyonlar paylaştı!

Sonuç: Sevgililer Günü projesinin ilk ayağında sadece çiftlere ulaşılsa da, sonrasında internette yayılan proje videosu ile herkese ulaşılmış olundu. Coca-Cola Sevgili Makinesi videosu İngilizce versiyonuyla beraber, sıfır medya bütçesi ile 3 haftada 1.3 milyondan fazla görüntülendi. Cannes Lions 2012’de “Promo & Activation” kategorisinde finalist oldu. Yüzlerce bloga ve internet sitesine konu oldu, özellikle Creativity Online, The FWA, Digital Buzz Blog, Creative Guerilla Marketing ve Creative Criminals gibi reklam bloglarında yer aldı. Video yayına girdikten sonra haftalarca Twitter’da hakkında dakikada ortalama 2 tweet atıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://csdlab.com/mixx/sevgili_makinesi/