MENÜ

Sexmograf

Kategori : Mobil Markalı Aplikasyon
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Mobil Marka Destinasyon Siteleri ve Aplikasyonlar
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Reckitt Benckiser Ajans(lar) : Project House

Pazarlama hedefi:  18 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Durex bir süredir Reckitt Benckiser bünyesinde yer alıyor. Markanın 10 kondom varyantı ve 1 de masaj jeli bulunuyor. Marka vizyonu, tüm erkek ve kadınlara, cinsel hayatlarını sevmeleri için ilham vermek; sorumluluk bilinci, açıklık ve dürüstlükle, dünyadaki tüm erkek ve kadınların harika cinsel hayatları olması için destekleyici olmak.

Türkiye'de gebelik için önlem alanların oranı %50. Halen 4 milyon kondom kullanıcısı bulunuyor. Bunlar evlilik öncesinde veya evliliğin ilk bir kaç yılında kondom kullanmayı tercih ediyor. Genellikle en fazla kullanım amacı, gebeliği önlemek.

Pazar 65 milyon TL'lik bir büyüklüğe sahip ve gelişen nitelikte değil. Durex, Dünya'nın 1 numaralı kondom markası. Türkiye'de %11 pazar payıyla, OKEY'in ardından 2. sırada yer alıyor. FEX, EROS ve Fiesta diğer rakipler.

Kampanyanın amacı: Hedef kitle kondom kullanmaktan kaçınıyordu, kondomu zevki azaltıcı bir unsur olarak görüyorlardı. Durex olarak hedef kitlemizin kondomun korunma ve beklenmeyen gebelik için önemini hissetmesinin yanında, ülkemizde bir tabu olarak algılanan cinselliği farklı bir dokunuşla eğlenceli hale getirmenin bir yolu olmalıydı.

Hedef kitle: 17 - 45 yaş arasındaki kadınlar ve erkekler

Yaratıcı strateji Kondom kullanmaktan kaçınan hedef kitle için cinselliği eğlenceli bir hale getirmek amacıyla, ‘’Sex is Fun’’mottosundan ilham alınarak “Durex Sexmograf” yaratıldı.

Uygulama:  Durex Sexmograf’ın çalışma prensibi, adı gibi sıra dışıydı. Kullanıcı, ilk adımda Sexmograf uygulamasını iPhone’unda çalıştırıp Latin Ateşi, Rock&Sex, Romantik ve Electroboogie gibi 8 eğlenceli moddan birini seçerek yatağının üstüne koyuyor, moduna özel şarkılar eşliğinde partneriyle birlikte eğlencenin tadını çıkarmaya başlıyordu. Sexmograf da iPhone’un jiroskobu sayesinde yatakta oluşan titreşimleri ve süreyi kaydediyordu. Eğlence bittiğinde ise kullanıcı, Sexmograf tarafından yataktaki performansının süresine, titreşimine ve sıklığına göre Roket Adam, Sniper, Tavşan ve Beton Matkabı gibi birbirinden renkli rozetlerle ödüllendiriyordu. Kullanıcı dilerse rozetlerini Facebook ve Twitter üzerinden arkadaşlarıyla paylaşabiliyor, böylece adını tarihe altın harflerle yazdırmış oluyordu.

Sonuç:  Durex Sexmograf kısa sürede popüler hale geldi. İlk 3 günde 20.000’den fazla kez yüklendi ve Apple App. Store’da Top 25 Popüler Ücretsiz uygulamalar listesinde bir numaraya yükseldi. Ayrıca günde 5.000’den fazla yüklenerek, toplam 45.000 download sayısıyla eğlence kategorisinde de zirvedeki yerini haftalarca korumayı başardı. Kısacası Durex Sexmograf, Türk insanının cinselliğe bakış açısını etkiledi ve eğlenceli seksi paylaşılabilir hale getirdi.

 Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.phtools.net/vid/