MENÜ

“Siber Zorba Olma!” #farkınavar

Kategori : Online Reklam Filmleri
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Samsung Türkiye Ajans(lar) : Titrifikir

Pazarlama Hedefi: Yenilikçi ve öncü bir teknoloji markası olarak, teknoloji kaynaklı sosyal sorunların çözümüne dair projeler geliştirerek, sosyal ve kültürel anlamda topluma fayda sağlamak. Bu anlamda Siber Zorbalık konusunu Türkiye’nin gündemine taşıyan ilk teknoloji markası olmaktı.

Kampanyanın Amacı: Samsung Türkiye olarak dijital çağın önemli sorunlarından biri olan SİBER ZORBALIK ile ilgili hedef kitle nezdinde farkındalık oluşturmak. Filmin kapatılmadan, sonuna kadar izlenmesini sağlayacak yaratıcı çalışmayı hayata geçirmek.

Yaratıcı Strateji: En büyük problemlerden biri siber zorbalığa uğrayanların misilleme yapmaları; siber zorbalığın hem kurbanı hem de uygulayıcısı olmalarıydı. ( Kız ve erkek öğrenciler siber zorbalığa uğradıklarında “misilleme” yoluyla karşılık vermeyi uygun bulmaktadır. - Kocaeli Üniversitesi TÜBİTAK; Siber Zorbalık Araştırması) Araştırma, siber zorbalıkla ilgili farkındalığın düşük olduğunu ve empati eksikliğini gösteriyordu. Yaratıcı stratejinin merkezine siber zorbalığın suç olduğunu ve empati eksikliği alındı. Ortaokul öğrencilerini ve ailelerini hedefleyen dijital medya satınalması gerçekleştirildi. Youtube masthead, sosyal medya kanalları kullanıldı. (Samsung Türkiye sosyal medya hesapları, sözlükler.)

Uygulama: Youtube Masthead kullanımı yaparak reach arttırıldı. Sosyal medya ve programatik yayınlarda ağırlıklı olarak ortaokul çağındaki çocuklar ve ailelerini hedefleyerek yayınlar gerçekleştirildi. Samsung Türkiye sosyal medya hesaplarından video paylaşıldı.

Sonuç: Raporlama dönemi içinde sosyal medya ve diğer online kanallar üzerinden 5 milyon tekil kullanıcıya ulaşıldı. Video sadece bir gün içerisinde +93,9 milyon impression sağlandı. Sosyal medyada ve diğer online kanallarda #farkinavar veya #farkınavar hashtagi ile toplam 7,442 içerik paylaşıldı. Influencer iletişimi sayesinde 900.000 kişiyle engagement sağlandı. (Beğeni, yorum, paylaşım vb.)
Kampanya sayesinde Samsung Türkiye sosyal medya hesapları 8.378 yeni takipçi kazandı. (Facebook, Youtube, Twitter). Facebook ve Instagram hesaplarımızda 9.249.751 kullanıcıdan, 2,4 frekansla 1,615 sayfa beğenisi elde edildi. Youtube Masthead raporu (01 Aralık 2017-09 Aralık 2017) Top Line sonuçlarına göre film; 93.946.909 impression, 14.778.681 unique reach, 7.223 yeni abone (uplift: %2,136),
6.247 video paylaşımı ve 17.383 like elde etti.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://www.youtube.com/watch?v=CcLCBmA8FEY

Link 2: https://vimeo.com/245510240

Link 3: https://vimeo.com/248746998