MENÜ

SmARt Engine

Kategori : B2B
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Exxonmobil Ajans(lar) : Milklab

Pazarlama Hedefi: Mobil1 yağlarının araç servislerini kapsayan sahasındaki marka bilinirliğini artırmak, ustalara motor yağı bakımı konusunda eğitim verirken, Mobil1 yağının rakiplerinden farklılaştığı noktaları anlatmak ve sunum sonunda teklif edilen welcome pack satışlarını artırmak.

Kampanyanın Amacı: Ustaların yoğun çalışma koşulları sırasında işlerini bırakarak sunuma vakit ayırlamalarını sağlayacak bir çözüm geliştirmek ve sunum sırasında ustayı da sunumun içine dahil edecek interaktif bir deneyim tasarlayarak, satışçıların akılda kalıcı bir eğitim sunumu gerçekleştirmelerine olanak sağlamak.

Yaratıcı Strateji: Sunumlar genelde iPad kullanılarak yapılıyordu ancak ustaların ilgisi çekilemiyor ve vakit ayırmaları sağlanamıyordu. Mekaniğe meraklı olduklarını bildiğimiz, her gün onlarca motor gören ustalara daha önce görmedikleri bir motor sunmak istenildi: 3D printer'dan basılmış, çalışan bir motor. Bu motor Augmented Reality teknolojisine uygun olarak tasarlandı, böylece motoru çalıştırmaları ve içine yağ koymaları istenen ustalar, yağın motor içerisinde nasıl çalıştığını eş zamanlı olarak AR uygulaması aracılığıyla görebildiler. Soğuk, sıcak, yüksek hız gibi senaryoların simüle edilmesi ile eksiksiz bir eğitim sunumu uygulamalı olarak gerçekleştirilirken, Mobil1 yağının farkı ise akıllara kazındı.

Uygulama: 24 ayrı parça olarak basılan 3D print motor, servo motor ve sensörler aracılığıyla, yazılan Augmented Reality uygulaması ile senkronize çalışacak şekilde geliştirildi. Böylece kontak anahtarını çevirip motoru çalıştırması ve içine Mobil1 yağ koyması istenen ustalar, AR uygulaması aracılığıyla hem motoru kontrol ettiler, hem de soğuk/sıcak hava, yüksek hız vb. senaryolarla karşılaşarak bu koşullarda yağın motor içinde nasıl duruma nasıl adapte olduğu ve nasıl çalıştığını uygulamalı olarak gördüler. Örneğin soğuk hava senaryosunda ekran buzla kaplandı ve ustalar ekranın buğusunu elleri ile silerek yağın soğuk havada motor içinde aldığı şekli gördüler, ya da pedala basarak motora hız verip yüksek hızda yarattığı performansa tanık oldular.

Sonuç: Mobil1 saha ekipleri tüm yılların en çok ziyaret ve sunumunu gerçekleştirdi. (Sadece lansman sırasında 2.500 nokta) Satışlarının artırılması hedeflenen Welcome Pack'ler bir önceki yıla oranda %49 arttı. (MiaPos araştırması, istendiğinde döküman sunulabilir) Direkt olarak ustaya yapılması planlanan sunum, büyük ilgi görerek her noktada en az 4-5 kişilik bir izleyici kitlesine yapıldı, böylece ulaşılan kişi sayısı ciddi bir oranla artırıldı. En önemlisi ise, bir yıl gibi kısa süre içerisinde ve düşük bütçe ile yapılmış bu proje sonunda, uygulama tüm sahada ustalar tarafından "Mobil1 motoru" olarak bilinip tekrar sunuma gelinmesi için talep edilmeye başlandı ve marka bilinirliği, marka için kritik önem taşıyan bir noktada ciddi ölçüde yükseldi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=nHQ9n818ncs