MENÜ

Sprite - Kafa Yakan Sorular

Kategori : Native Advertising
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Coca Cola Ajans(lar) : Carat Onedio

Pazarlama hedefi: Sprite’ın pazarda ferahlatan içecek konumlandırması yanında gençler arasında cool bir marka algısını güçlendirmek.

Kampanyanın amacı: Gençlerin aktif olarak kullandığı digital platformlarda, onların dilinden konuşup benimseyecekleri içerikler üretip, Sprite'ın cool bir marka olduğu algısını pekiştirmek.

Hedef kitle: Gençler (15-19)

Yaratıcı strateji: Onedio işbirliği ile gençlik içgörülerinden yola çıkarak onların diline/gündemine uygun ferahlatan native içerik ve etkileşim kurguları.

Uygulama: Gençlerin aklındaki sorulardan oluşturulan ve yanıt olunan lansman videosu ile başlandı. Bu soruların gençlere özel olduğunu kendinden önceki nesilleri "trolleyerek" gösterilen video listesi yayınlandı. Onedio'nun Snapchat hesabı üzerinden akıllarını "yakan" soruları sokaktaki gençlere soruldu ve Sprite ile yanıt almaları sağlandı. Popüler olan meydan okuma konseptini Sprite ile birleştirip bir oyun yapıldı ve genç neslin en çok izlediği Youtuberlardan Orkun Işıtmak ile birlikte Onedio'nun Facebook hesabında canlı oynatıldı. Bu oyun Onedio ekibinin Snapchat kanalları üzerinden oynaması ile devam etti ve takipçilerden gelen meydan okumaları da gerçekleştirdiler. Ayrıca bu takipçilerden gelen meydan okumalar liste olarak derlendi. Bu oyun konsepti ayrıca oyun kartları olarak da basıldı.

Sonuç: 25M üzerinde video içerikler izlendi, sadece digitalde yapılan bu kampanyada gençler arasında %19 kampanya bilinirliği sağlandı, marka sevgisi (brand love score) en yüksek seviyeye ulaştı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:  https://vimeo.com/204874033/d894dec824