MENÜ

Stat Abi

Kategori : Markalı İçerik
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Sosyal Pazarlama, Viral, WOMM
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Vodafone Ajans(lar) : Tribal Worldwide İstanbul

Kampanyanın Amacı:  Türkiye’nin en büyük sponsorluk anlaşmalarından birine imza atan Beşiktaş ve Vodafone işbirliğinde İnönü Stadyumu yıkılıp yeniden inşa edilecekti. Taraftarıyla efsane bu stadyumun inşaat halinde iken susması çok büyük bir dezavantaj olabilirdi. Ancak bu durum tersine çevrildi. Stadyumlara ruh verenin taraftarlar olduğunu, taraftar olmadan stadyumların sadece boş birer yapı olduğu bilinciyle, bir yanda inşaat ekipleri stadı sıfırdan inşa ederken, bir yandan da Vodafone Arena’nın ruhunu ve karakterini inşa etmeye karar verildi.

 

Hedef kitle:   Her fanatiklik seviyesinden, koşulsuz seven, her koşulda takımına destek veren, saygılı, ağırbaşlı, asi Beşiktaşlılar ve diğer takımlardan ‘Bizim de böyle bir stadımız olsa keşke.’ diyecek tüm açık fikirli futbol severler 

 

Yaratıcı Strateji: Vodafone Arena, Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu olması sebebiyle ürün anlamında bir rakibi olmasa da markanın iletişim stratejisi, bir çok potansiyel kriz vakayı çözebilecek şekilde planlanmalıydı. Bir taraftan Türkiye’nin en hassas taraftarlarından biri olan Beşiktaş, bir taraftan net bir siyasi duruş sergileyen taraftar grubu Çarşı, diğer yandan stadın isminin global bir marka olması gibi bir çok potansiyel durumu yönetebilmek için projeyi oldukça hassas temeller üzerine kurulmalıydı. Sosyal medya kanalları ise taraftarlarla bağ kurulacak en önemli mecraydı.  

 

Uygulama: Stadyumları yıkılan, evsiz kalan Beşiktaşlılara tribün ruhu yaşatılmalıydı. İşte bu yüzden sosyal medya kanalları dev bir tribüne dönüştürüldü. Türkiye’nin ilk akıllı stadyumunun sosyal medyası da akıllı kullanıldı, taraftar ruhuyla yönetildi. 

Siyah’a Beyaz, Şampiyon’a Beşiktaş dendi. Taraftarla bol bol üçlü çekildi. Aşk acısı çeken de vardı, sevgilisini Beşiktaşlı olmaya ikna edemeyen de. ‘Kombinem nerede?’ diye sorana inşaattan fotoğrafla yanıt verildi. O kadar sahiplendiler ki hesaba ‘Stat Abi’ dediler. Stat Abi’nin etkileşimlerinden yola çıkarak el emeği göz nuru pankartlar hazırlandı.

İnşaatı web sitesinden canlı yayında verildi.

 

Sonuç:  

Temelinde Aşk Var’ gelen mesaj sayısı: 21.651

‘İş Makineleri’ online izleme rakamları: 1.000.000+ izleme

3 ayda, Facebook Takipçisi: 950.000+

Twitter Takipçisi: 97.000+

Instagram Takipçisi: 18.000+

Aralık ayı itibariyle güncel rakamlar ise;

Facebook Takipçisi: 1.2 Milyon +

Twitter Takipçisi: 163.000 +

Instagram takipçisi: 46.7K +

- Vodafone markasının bilinirliği 63’ten 64’e yükseldi.

- Vodafone emotion puanı 43’ten 45’e yükseldi.

- Vodafone Arena bilinirliği  12 puandan 36 puan’a çıktı.

- Vodafone’un Beşiktaş Takım Sponsorluğu 13 puandan 18 puana çıktı.

- Beşiktaş taraftarlarının Vodafone markasına yakınlığını arttı

 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

vimeo.com/108878910